BRATISLAVA - Na koordinačnom stretnutí zástupcov slovenských vysokých škôl, výskumných inštitúcií a cudzineckej polície sa diskutovalo o zjednodušení procesu prijímania zahraničných študentov a výskumníkov. Cieľom je zvýšiť atraktivitu Slovenska pre medzinárodných študentov a podporiť rozvoj vedecko-výskumnej spolupráce.
V pondelok 25. novembra 2024 sa na koordinačnom stretnutí organizovanom rezortom diplomacie spolu s rezortom školstva stretli zástupcovia slovenských vysokých škôl, výskumných inštitúcií a príslušníci hraničnej a cudzineckej polície, aby diskutovali o možnostiach, ako zlepšiť proces prijímania zahraničných študentov, výskumníkov a lektorov.
Pracovnú poradu viedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Marek Eštok spolu so štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Róbertom Zsemberom.
"Chceme, aby bola Slovenská republika atraktívnou destináciou pre študentov z celého sveta. Musíme preto spolupracovať a vytvárať podmienky, ktoré im umožnia úspešne študovať a žiť na Slovensku," uviedol v otváracom príhovore Eštok.
Doplnil, že rezort diplomacie vystupuje aktívne prostredníctvom zastupiteľských úradov SR v zahraničí, najmä v procese vybavovania víz pre zahraničných študentov, výskumníkov a lektorov, ktorí majú záujem pôsobiť na slovenských vysokých školách či výskumných inštitúciách.
Ministerstvo zahraničných vecí pripravilo pre prijímajúce inštitúcie základný manuál slúžiaci ako praktický návod pre zefektívnenie a skvalitnenie zabezpečenia pobytu zahraničných študentov a výskumníkov.
Rezort diplomacie ho distribuuje akademickej obci a je dostupný aj na webovej stránke ministerstva pod názvom "Zahraniční študenti na Slovensku".
Na stretnutí sa hovorilo o najčastejších pochybeniach, s ktorými sa slovenské zastupiteľstvá stretávajú pri spracúvaní žiadostí o víza, a ktoré môžu negatívne ovplyvniť proces príchodu zahraničných študentov do SR.
Generálny riaditeľ sekcie konzulárnej a medzinárodnoprávnej Igor Pokojný, riaditeľ konzulárneho odboru Martin Bartoň, riaditeľ odboru vysokoškolského vzdelávania Peter Ondreička a riaditeľka odboru cudzineckej polície Marianna Petríková predstavili konkrétne opatrenia a vypočuli si skúsenosti a názory účastníkov.
Účastníci sa zhodli, že spoločným cieľom všetkých zainteresovaných subjektov je zjednodušiť udeľovanie víz a umožniť tak väčšiemu počtu zahraničných študentov a výskumníkov študovať a pôsobiť na Slovensku.
Internacionalizácia vysokého školstva môže podľa Eštoka zvýšiť atraktivitu Slovenska a má aj významný ekonomický potenciál.
"Zahraniční študenti sú významným zdrojom príjmov našich univerzít, predovšetkým však predstavujú dlhodobú investíciu na rozvoj medzinárodnej vedecko-výskumnej spolupráce, ktorá je základom ekonomického pokroku každej krajiny," uzavrel Marek Eštok.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies