Katar, ktorý bol kľúčovým sprostredkovateľom rokovaní medzi Izraelom a Hamasom, nedávno pozastavil svoje snahy o mier, pričom obvinil obe strany z nedostatku ochoty dosiahnuť pokrok.
Po diplomatickom kroku amerického vyslanca Amosa Hochsteina sa v Libanone objavila možnosť prímeria. Izraelské médiá naznačujú, že vláda v Jeruzaleme je blízko uzavretia podmienok, ktoré by viedli k zastaveniu bojov medzi Izraelom a Hizballáhom. Napriek tomu pokračujú intenzívne boje v Gaze, kde za viac než 14 mesiacov bojov zahynulo viac než 44 000 ľudí a Hamas stále zadržiava vyše 100 rukojemníkov.
Začiatkom novembra Katar pozastavil svoju sprostredkovateľskú úlohu, čo niektorí považujú za veľkú ranu pre proces mieru. Politolog Dr. Kristian Coates Ulrichsen tvrdí, že chýbala politická vôľa zo strany Izraela a obviňuje ich z neustáleho pridávania nových podmienok počas rokovaní. Zároveň naznačil, že smrť vodcu Hamasu Jahjá Sinwara a hlavných sprostredkovateľov ešte viac oslabila snahu dosiahnuť dohodu.
Kým Katar nehrá už kľúčovú úlohu, Egypt pokračuje v diplomatických snahách a vyjednáva medzi Izraelom a Hamasom, pričom nedávno navrhol dočasné riešenie rukojemníkov a prímeria. Iné to však je s Tureckom, ktoré malo donedávna silné hospodárske väzby s Izraelom: v roku 2023 bolo Turecko piatym najväčším dovozným partnerom Izraela (4,4 miliardy eur) a desiatym najväčším vývozným partnerom (1,5 miliardy eur). Začiatkom tohto mesiaca však populistický turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že „my ako Turecká republika a jej vláda sme v súčasnosti prerušili všetky vzťahy s Izraelom“.
Nie je jasné, ako sa táto politika prejaví z hospodárskeho a politického hľadiska, ale určite znižuje možnosť, že Turecko prevezme úlohu sprostredkovateľa. Saudská Arábia, pod vedením korunného princa Mohammeda bin Salmana, by mohla prevziať vedúcu úlohu, vzhľadom na jeho blízkosť k Iránu, Číne a USA. Tento krok by mohol ovplyvniť ďalší priebeh rokovaní a podporu voči izraelskej politike.
Celková situácia však zostáva veľmi napätá a nie je jasné, či externí vyjednávači budú mať vplyv na konečný vývoj konfliktu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies