Francúzska vláda tvrdí, že Benjamin Netanjahu má imunitu voči zatykačom vydaným medzinárodným trestným súdom za vojnové zločiny s odôvodnením, že Izrael nie je členom ICC.
Francúzsko oznámilo, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu má imunitu voči zatykaču vydanému Medzinárodným trestným súdom (ICC), čo predstavuje obrat v jeho postoji. Tento krok vyvolal kritiku zo strany organizácií na ochranu ľudských práv.
ICC minulý týždeň obvinil Netanjahua, bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a veliteľa Hamasu Mohammeda Deifa z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, ktoré sa mali udiať počas 13-mesačnej vojny Izraela v Gaze, a vydal na nich zatykače.
Francúzski predstavitelia predtým vyhlásili, že budú postupovať podľa pravidiel ICC, no neodpovedali jasne na otázku, či by Netanjahua alebo Gallanta zatkli, ak by prišli na francúzske územie. Francúzsky premiér Michel Barnier tento týždeň v parlamente zdôraznil, že Paríž bude dodržiavať svoje medzinárodné záväzky, čo zopakoval aj minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot počas rozhovoru v televízii.
Napriek tomu francúzske ministerstvo zahraničia v neskoršom vyhlásení uviedlo, že Netanjahu a ďalšie osoby menované v zatykači požívali imunitu, keďže Izrael nie je členom ICC. Táto skutočnosť by bola zohľadnená, ak by ICC požiadal o ich vydanie.
„Francúzsko si chce udržať úzku spoluprácu s premiérom Netanjahuom a izraelskými predstaviteľmi, aby sa dosiahol mier a bezpečnosť na Blízkom východe,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zároveň zdôrazňuje dlhoročné partnerstvo medzi Francúzskom a Izraelom.
Vyjadrenie prišlo krátko po ohlásení prímeria medzi Izraelom a Hizballáhom, ktoré sprostredkovali USA a Francúzsko. Avšak organizácie na ochranu ľudských práv tento postoj označili za krok späť, ktorý má zabezpečiť zachovanie diplomatických vzťahov s Izraelom.
Amnesty International vyjadrila znepokojenie a vyzvala Francúzsko, aby garantovalo zatknutie osôb s vydaným zatykačom ICC, ak by sa nachádzali na jeho území. Andrew Stroehlein z Human Rights Watch na platforme X označil postoj Francúzska za „šokujúci nezmysel“ a pripomenul, že imunitu pred ICC nemá nikto, ani Netanjahu, ani Putin.
Reakcie európskych lídrov na zatykač ICC boli rozpačité. Josep Borrell, šéf zahraničnej politiky EÚ, vyhlásil, že rozhodnutie ICC by mali členské štáty EÚ rešpektovať a vykonávať. Skupina G7 hľadá jednotné stanovisko, no Spojené štáty, ktoré nie sú členom ICC, zatykače odsúdili ako „poburujúce“. Izrael označil rozhodnutie za „absurdné“, zatiaľ čo Hamas ho privítal ako „krok k spravodlivosti“.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies