BRATISLAVA - Poslanci NR SR diskutujú o vládnom návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2025 až 2027, ktorý predpokladá postupné znižovanie deficitu a stabilizáciu verejného dlhu. Minister financií Ladislav Kamenický zdôraznil, že opatrenia sú sociálne vyvážené a rešpektujú nové fiškálne pravidlá EÚ.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky začali vo štvrtok diskutovať o vládnom návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2025 až 2027. Hlavnou charakteristikou tohto návrhu je nevyhnutná konsolidácia verejných financií s cieľom stabilizácie dlhu do konca volebného obdobia.
Minister financií Ladislav Kamenický pri predstavovaní rozpočtu zdôraznil, že súčasná vláda realizuje už druhú zásadnú konsolidáciu, ktorej opatrenia sú sociálne vyvážené a neudusia rast ekonomiky.
Po jeho vystúpení začala rozprava k návrhu rozpočtu, do ktorej sa písomne prihlásilo takmer 30 poslancov. Ďalší sa môžu do diskusie prihlásiť ústne po skončení vystúpení písomne prihlásených poslancov.
Návrh rozpočtu bol pripravený so zohľadnením nových fiškálnych pravidiel EÚ, ktoré vyžadujú stanovenie limitov verejných výdavkov na nasledujúce roky. Minister Kamenický pripomenul, že vláda pripravila Národný strednodobý fiškálny štrukturálny plán SR, ktorý obsahuje záväznú trajektóriu rastu čistých výdavkov na nasledujúce štyri roky.
Cieľom je, aby do konca volebného obdobia deficit klesol k 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) a verejný dlh sa stabilizoval.
Minister tiež vysvetlil, že vláda si mohla vybrať aj sedemročný plán, ale dobrovoľne sa rozhodla pre štvorročný, aby splnila plán otočenia vývoja dlhu do roku 2027. Deficit verejných financií má postupne klesať z úrovne 4,7 % HDP v roku 2025 na 3,7 % HDP v roku 2026 a 3 % HDP v roku 2027.
Táto stratégia podľa najnovších prognóz povedie k zastaveniu rastu zadlženia na konci volebného obdobia v roku 2027.
Európska komisia (EK) tento týždeň pozitívne ohodnotila súčasnú vládu a jej rozpočet. Slovensko sa dostalo medzi sedem najlepších krajín z hľadiska zostaveného rozpočtu, čo EK vyhodnotila ako pozitívne.
Komisia tiež pozitívne posúdila strednodobý fiškálny štrukturálny plán SR.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies