LA PAZ - Bolívia v utorok oznámila podpísanie dohody v hodnote 1 miliardy USD s čínskou spoločnosťou CBC, dcérskou firmou najväčšieho svetového výrobcu lítiových batérií CATL, o výstavbe dvoch závodov na výrobu uhličitanu lítneho na juhozápade krajiny.
Bolívijská štátna spoločnosť Bolivia Lithium Deposits (YLB) oznámila, že nové závody - jeden s ročnou kapacitou 10 000 ton uhličitanu lítneho a druhý s kapacitou 25 000 ton - budú umiestnené na rozsiahlych soľných pláňach Uyuni. Lítium, prezývané "biele zlato", je kľúčovou súčasťou pri výrobe batérií pre elektrické vozidlá a mobilné telefóny, pričom Bolívia tvrdí, že má najväčšie zásoby na svete.
Tieto závody, kde bude YLB vlastniť 51 % podiel, budú prevádzkovať technológiu s 80 % mierou výťažnosti pri priamej extrakcii lítia (DLE), povedal minister Gallardo na slávnostnom ceremoniáli v prezidentskom paláci v La Paz. „Nebolo to jednoduché, boli to mesiace rokovaní. Bolívia rokuje s najväčšími hráčmi,“ povedal na ceremónii bolívijský prezident Luis Arce. „Táto zmluva predstavuje výhodu.“
Táto dohoda nadväzuje na predchádzajúcu zmluvu, ktorú vlani uzavrela ruská spoločnosť Uranium One Group a YLB o výstavbe zariadenia na ťažbu lítia za 970 miliónov dolárov, takisto v Uyuni. Prezident Arce tiež vyzval kongres krajiny kontrolovaný opozíciou, ktorý viac ako rok blokoval schválenie zmlúv o ťažbe a uhľovodíkoch v hodnote stoviek miliónov dolárov, aby túto zmluvu schválil čo najskôr a umožnil tak začatie projektu.
Vývoz nerastných surovín z Bolívie, ktorý sa prevažne smeruje do Indie, Japonska, Číny a Južnej Kórey, zaznamenal pokles o 15 % na odhadovaných 5,7 miliardy USD v dôsledku nižších cien kovov podľa Národného štatistického inštitútu v roku 2023.
Obe tieto dohody však ešte musí schváliť bolívijský parlament. Arce tiež oznámil, že prebiehajú rokovania s čínskou spoločnosťou Citic Guoan Group o tretej zmluve. „Veríme, že túto dohodu uzavrieme čo najskôr,“ dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies