Tisíce demonštrantov zaplavili ulice okolo gruzínskeho parlamentu, aby vyjadrili svoj nesúhlas s rozhodnutím vládnucej strany pozastaviť prístupové rozhovory s EÚ.
Protestujúci sa vo štvrtok večer v hlavnom meste Tbilisi dostali do zrážok s políciou po tom, ako vláda na štyri roky pozastavila rozhovory o svojej snahe vstúpiť do Európskej únie.
Premiér Irakli Kobachidze zo strany Gruzínsky sen oznámil toto rozhodnutie na tlačovej konferencii a uviedol, že dlho hľadaná ponuka na vstup do bloku nebude na programe dňa do konca roka 2028.
Oznámenie prišlo len niekoľko hodín po tom, ako Európsky parlament prijal uznesenie odsudzujúce voľby z 26. októbra, v ktorom sa uvádzajú veľké nezrovnalosti, ktoré viedli k tomu, že voľby neboli „ani slobodné, ani spravodlivé“.
Podľa Bruselu je gruzínska vládnuca strana plne zodpovedná za pokračujúci rozklad demokratických funkcií v krajine. Nezrovnalosti zahŕňali „zdokumentované prípady zastrašovania voličov, manipulácie s hlasmi, zasahovanie do činnosti volebných pozorovateľov a médií a údajné manipulácie s elektronickými hlasovacími zariadeniami“.
Európsky parlament vyzval na obnovenie volieb pod medzinárodným dohľadom do jedného roka a na uvalenie sankcií na najvyšších gruzínskych predstaviteľov vrátane premiéra.
Kobachidze zdôraznil, že Gruzínsko je európskou krajinou a že „je našou povinnosťou urobiť z Gruzínska plnohodnotného člena európskej rodiny“, ale „vzťahy medzi Gruzínskom a EÚ sú bilaterálne a môžu byť len bilaterálne“.
Pokračoval slovami: „Sme hrdý národ s dlhou históriou. Preto je pre nás kategoricky neprijateľné považovať integráciu do Európskej únie za láskavosť, ktorú by nám mala Európska únia poskytnúť.“
Kobachidze tiež povedal, že vláda odmietne všetky finančné prostriedky z Bruselu. EÚ už skôr oznámila, že znižuje akúkoľvek rozpočtovú podporu Gruzínsku v súvislosti s tzv. zákonom o zahraničných agentoch a ďalšími rozhodnutiami Gruzínskeho sna, ktoré boli považované za nedemokratické.
Keďže opozícia odmieta uznať legitimitu nového parlamentu a bojkotuje jeho rokovania, Kobachidze bude naďalej zastávať funkciu premiéra. Gruzínsky parlament schválil jeho nový kabinet, ale miesta opozície zostali neobsadené.
Parlament podporil nezávislé medzinárodné vyšetrovanie obvinení z volebných manipulácií v Gruzínsku a vyzval EÚ, jej členské štáty a medzinárodné spoločenstvo, aby ich neuznali.
Kobachidze trval na tom, že kandidatúra Gruzínska na členstvo v EÚ je len pozastavená, nie zrušená. Vo svojom prejave sa zaviazal, že v nasledujúcich štyroch rokoch bude pokračovať v realizácii potrebných reforiem, a vyhlásil, že do roku 2028 bude krajina lepšie pripravená ako všetky ostatné kandidátske krajiny na obnovenie prístupových rozhovorov a v roku 2030 sa stane plnohodnotným členským štátom.
Tbilisi oficiálne požiadalo o členstvo v EÚ v marci 2022 po ruskej invázii na Ukrajinu. Štatút kandidátskej krajiny EÚ im bol udelený v decembri nasledujúceho roka na radosť mnohých Gruzíncov, ktorí oslavovali v uliciach hlavného mesta. Protestujúci tvrdia, že budú pokračovať v demonštráciách proti tejto nespravodlivosti, kým nebudú splnené ich požiadavky.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies