Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím, pripomínaný 3. decembra, zdôrazňuje význam inkluzívnej a udržateľnej budúcnosti. Témou je zapojenie osôb so zdravotným postihnutím do rozhodovacích procesov a vytváranie inkluzívneho sveta pre všetkých.
Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím (International Day of Persons with Disabilities - IDPD) si svet každoročne pripomína 3. decembra. Tento rok sa zameriava na tému "Zvýšenie vedúcich pozícií osôb so zdravotným postihnutím pre inkluzívnu a udržateľnú budúcnosť".
Deň má za cieľ zdôrazniť dôležitú úlohu osôb so zdravotným postihnutím pri tvorbe inkluzívnejšieho a udržateľnejšieho sveta pre všetkých.
Téma tohtoročného IDPD zdôrazňuje význam participácie osôb so zdravotným postihnutím na rozhodovacích procesoch, ktoré ovplyvňujú ich životy.
Odráža súčasný medzinárodný politický kontext, ako je Pakt pre budúcnosť a nadchádzajúci Svetový summit o sociálnom rozvoji v roku 2025, a zdôrazňuje potrebu napredovania v dosahovaní Agendy 2030.
IDPD 2024 bude pripomenutý sériou podujatí po celom svete, pričom hlavné sa uskutoční v sídle Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku. Toto podujatie spojí osoby so zdravotným postihnutím, predstaviteľov vlád a organizácie občianskej spoločnosti.
Bezpečnostná rada OSN v roku 2019 prijala deklaráciu zdôrazňujúcu ochranu osôb so zdravotným postihnutím v konfliktných situáciách a zabezpečenie ich prístupu k spravodlivosti, službám a humanitárnej pomoci.
V roku 2024 OSN spúšťa kampaň upozorňujúcu na výzvy, ktorým čelia osoby so zdravotným postihnutím v ozbrojených konfliktoch. Tento deň sa pripomína od roku 1992, keď Valné zhromaždenie OSN schválilo Dohovor OSN o právach osôb s postihnutím.
Generálny tajomník OSN António Guterres predstavil 11. júna 2019 Stratégiu OSN pre inklúziu zdravotne postihnutých s cieľom urobiť z OSN inkluzívnu organizáciu pre všetkých.
Medzi ciele IDPD patrí zvýšenie povedomia o tom, čo môže spoločnosť získať začlenením zdravotne postihnutých ľudí do každej oblasti života - politického, spoločenského, ekonomického i kultúrneho.
Populácia bez zdravotného postihnutia sa má usilovať pochopiť problémy, ktorým čelia osoby s postihnutím.
Dôležitým míľnikom pre práva osôb so zdravotným postihnutím bol rok 2008, keď 3. mája vstúpil do platnosti Dohovor OSN o právach osôb s postihnutím, ktorý legislatívne zaväzuje členské štáty podporovať a chrániť tieto práva.
Na Slovensku nadobudol Dohovor a jeho Opčný protokol účinnosť 25. júna 2010.
V Európskej únii sa problematikou osôb so zdravotným postihnutím zaoberá Európske fórum zdravotného postihnutia (EDF), medzinárodná nezisková organizácia založená v roku 1996.
Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v Slovenskej republike, ako člen EDF, spolu s Úradom komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKOZP) organizuje tretí ročník kampane "Aj my sme tu".
Táto kampaň sa začína 3. decembra na IDPD a trvá do 10. decembra, Medzinárodného dňa ľudských práv. Prezident SR Peter Pellegrini sa do nej tiež zapojí.
"Cieľom kampane je upriamiť pozornosť verejnosti na to, že ľudia so zdravotným postihnutím sú plnohodnotnými členmi spoločnosti a majú rovnaké práva ako ich zdraví spoluobčania," uviedla hovorkyňa úradu Štefánia Kačalková.
ÚKOZP bude počas ôsmich dní kampane zverejňovať videopozdravy od rôznych osobností, ktoré sa zaoberajú pomocou ľuďom so zdravotným postihnutím.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies