Spoločné sýrsko-ruské nálety zasiahli obytné oblasti v meste Idlib, čo viedlo k rozsiahlym škodám a útokom na civilné obyvateľstvo. Zintenzívnené letecké nálety v oblastiach Idlib a Aleppo majú za cieľ spomaliť postup opozičných síl, ktoré dosiahli výrazné úspechy na frontovej línii v posledných dňoch.
Postup opozície a reakcia sýrskej vlády
Nálety nasledujú po dramatických úspechoch opozičných skupín pod vedením islamistickej skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Podľa správ zo sýrsko-tureckej hranice sa tempo postupu opozície spomalilo, čo je priamym dôsledkom intenzívnych leteckých útokov a zvýšeného diplomatického úsilia o vyriešenie krízy.
Opozičné sily sa naďalej nachádzajú na predmestí Hamá, južne od Aleppa, a prevzali kontrolu nad väčšou časťou mesta Tel Rifaat. V tejto oblasti kurdské Sýrske demokratické sily (SDF) žiadajú o vytvorenie humanitárneho koridoru na evakuáciu civilistov. Medzitým opozičný líder Hádí al-Bahrí vyhlásil, že boj bude pokračovať, pokiaľ vláda neodsúhlasí politickú transformáciu.
Posilnenie vládnych síl a zahraničná pomoc
S cieľom zastaviť postup opozície poslali Iránom podporované milície posily zo susedného Iraku. Irán taktiež prisľúbil pokračovanie vojenskej podpory sýrskej vláde prostredníctvom svojich poradcov a milícií. Prezident Masúd Pezeskian ubezpečil Baššára al-Asada o „všetkej potrebnej podpore“ na potlačenie povstalcov.
Rusko, ako hlavný podporovateľ al-Asadovho režimu, poskytuje kľúčovú leteckú podporu. Intenzita zapojenia Ruska a Iránu bude podľa analytikov kľúčová pre zastavenie útokov opozície, ktorá bola označená za dobre pripravenú a motivovanú.
Medzinárodné reakcie
Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan zdôraznil potrebu kompromisu medzi vládou a opozíciou na zachovanie územnej celistvosti Sýrie. Spojené štáty vyzvali na deeskaláciu konfliktu a ochranu civilistov, avšak zopakovali svoj negatívny postoj voči al-Asadovi. OSN varovala pred zhoršujúcou sa humanitárnou situáciou, keďže od 26. novembra do 1. decembra zahynulo 44 civilistov a viac ako 48 500 ľudí bolo vysídlených.
Sýrsky konflikt, ktorý začal ako séria ľudových povstaní v roku 2011, vstúpil do nového obdobia. Najnovšie boje a pokroky opozície dramaticky zmenili situáciu na frontovej línii, ktorá od roku 2020 stagnovala. Závisí od ďalšieho zapojenia hlavných aktérov, ako Rusko a Irán, či sa podarí zastaviť útoky opozície a obnoviť rovnováhu v oblasti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies