Spojené štáty americké poskytnú Ukrajine rozsiahly balík vojenskej pomoci v hodnote 725 miliónov dolárov. Informoval o tom v pondelok minister zahraničných vecí Antony Blinken. Tento krok prichádza v čase, keď administratíva prezidenta Joe Bidena smeruje k januárovému odovzdaniu moci, pričom chce posilniť podporu Ukrajiny vo vojne proti ruskej agresii.
Balík pomoci zahŕňa rakety Stinger, muníciu pre vysoko mobilné delostrelecké raketové systémy (HIMARS), drony a protipechotné míny. Táto vojenská pomoc je zameraná na posilnenie ukrajinských obranných kapacít proti intenzívnym ruským útokom, najmä v priemyselnom regióne Donbas, ktorý sa Moskva snaží ovládnuť.
Významná podpora pred zmenou administratívy
Podľa Blinkena Spojené štáty spolu s viac ako 50 krajinami pokračujú v úsilí zabezpečiť, aby Ukrajina mala prostriedky na obranu. Aktuálny balík je jedným z posledných významných rozhodnutí Bidenovej administratívy pred očakávanou inauguráciou republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa 20. januára. Trump, ktorý počas svojej kampane kritizoval rozsiahlu podporu Ukrajiny, už vybral za osobitného vyslanca pre ukrajinský konflikt generálporučíka vo výslužbe Keitha Kellogga.
Kontroverzné použitie mín
Jedným z najzaujímavejších prvkov nového balíka pomoci je zahrnutie protipechotných mín. Ide o prvý vývoz tohto druhu zbraní zo Spojených štátov za posledné desaťročia. Hoci sú ich použitie a dlhodobé účinky kontroverzné, Kyjev ich požadoval už od začiatku ruskej invázie v roku 2022.
Míny sú vybavené časovým systémom, ktorý zaručuje ich deaktiváciu po určitom čase, čím sa minimalizuje riziko pre civilné obyvateľstvo.
Blížiaca sa zmena stratégie
Očakáva sa, že novozvolený prezident Trump zmení prístup USA k ukrajinskému konfliktu. Jeho tím už avizoval snahu o rýchle diplomatické riešenie vojny, pričom plánuje zmrazenie frontových línií a rokovania medzi Kyjevom a Moskvou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies