NATO posilňuje ochranu podmorskej infraštruktúry v Baltskom mori + VIDEO

NETKY.SK • 3 December 2024, 18:03 • 3 min
NATO posilňuje ochranu podmorskej infraštruktúry v Baltskom mori + VIDEO

TURKU, Fínsko – Dňa 18. novembra, len niekoľko hodín po narušení dvoch komunikačných káblov v Baltskom mori, sa 30 plavidiel NATO a 4 000 príslušníkov armády zapojilo do námorného cvičenia pod názvom „Mrazivý vietor“. Toto dvanásťdňové cvičenie sa zameriava na posilnenie ochrany podmorskej infraštruktúry v regióne, ktorý je kľúčovým uzlom svetovej lodnej dopravy.

slovakia

left justify in out

Rastúce riziká v Baltskom mori

Baltské more, ktoré hraničí s osmičkou štátov NATO a Ruskom, patrí medzi najviac ohrozené oblasti, pokiaľ ide o podmorskú infraštruktúru. Od roku 2022, kedy Rusko začalo inváziu na Ukrajinu, došlo k najmenej trom incidentom sabotáže telekomunikačných káblov a plynovodov, ktoré vedú po jej relatívne plytkom morskom dne.

NATO posilňuje hliadky a spojenci investujú do inovatívnych technológií na ochranu infraštruktúry,“ povedal veliteľ Arlo Abrahamson, hovorca Spojeneckého námorného veliteľstva NATO. Napriek tomu podmienky v mori a jednoduchosť, s akou môže lodná kotva poškodiť kábel, komplikujú prevenciu útokov.

Námorné cvičenie v praxi

Počas tretieho dňa cvičenia veliteľka nemeckého námorníctva Beata Krolová nasadila podmorský dron na kontrolu morského dna. Zimná búrka a extrémne podmienky spôsobili, že zariadenie zamrzlo a nebolo schopné fungovať.

NATO v posledných rokoch využíva svoje plavidlá na lov mín aj na monitorovanie podozrivej podmorskej aktivity. Napriek tomu právomoci NATO zostávajú obmedzené, pretože aliancia je zameraná na obranu a prevenciu.

Incidenty a otázky sabotáže

Posledný incident, kedy čínska loď Yi Peng 3 údajne poškodila dva káble vo švédskych vodách, vyvolal podozrenia zo sabotovanej akcie. Hoci Čína ponúkla spoluprácu pri vyšetrovaní, dôkazy o úmyselnom konaní zatiaľ neboli predložené. Podobný incident sa odohral minulý rok, keď čínska loď NewNew Polar Bear poškodila infraštruktúry v Estónsku, Fínsku a Švédsku. Vyšetrovania týchto incidentov však zostávajú neuzavreté.

Obrazok
Zdroj: reuters.com

Budovanie odolnosti

V reakcii na rastúce hrozby, NATO otvorilo v Londýne Námorné centrum pre bezpečnosť kritickej podmorskej infraštruktúry, ktoré sa zameriava na mapovanie a ochranu zraniteľných oblastí. V Rostocku bolo zriadené mnohonárodné veliteľstvo na ochranu námorných záujmov členov NATO.

Závery cvičenia „Mrazivý vietor“ a technologické inovácie NATO zdôrazňujú naliehavú potrebu spolupráce a investícií na ochranu strategických aktív v Baltskom regióne.


Zdroj textu: japantimes.co.jp, channelnewsasia.com, Foto: reuters.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies