Jeddah Tower, známa aj ako Kingdom Tower, má po dokončení v roku 2028 prekonať súčasný najvyšší mrakodrap sveta, Burdž Chalífa v Dubaji, ktorý meria 828 metrov. Výstavba veže začala v roku 2013 a do roku 2018 bolo postavených približne 63 z plánovaných 167 poschodí.
Po takmer siedmich rokoch stagnácie sa výstavba najvyššieho mrakodrapu sveta, Jeddah Tower, v saudskoarabskom meste Džidda opäť obnovuje. Tento ambiciózny projekt, ktorý má dosiahnuť výšku jedného kilometra, bol pôvodne zastavený v roku 2018 v dôsledku protikorupčných čistiek a neskôr aj pandémie COVID-19.
Jeddah Tower, známa aj ako Kingdom Tower, má po dokončení v roku 2028 prekonať súčasný najvyšší mrakodrap sveta, Burdž Chalífa v Dubaji, ktorý meria 828 metrov. Výstavba veže začala v roku 2013 a do roku 2018 bolo postavených približne 63 z plánovaných 167 poschodí.
Projekt je vedený spoločnosťou Jeddah Economic Company (JEC) a podporovaný saudským princom Alwaleedom bin Talalom, ktorý nedávno zverejnil digitálnu vizualizáciu veže s optimistickým odkazom „Sme späť“. Po obnovení prác sa očakáva, že veža bude obsahovať kancelárske, maloobchodné a obytné priestory, ako aj hotel, nákupné centrum a najvyššiu vyhliadkovú plošinu na svete.
Jeddah Tower bude nielen architektonickým zázrakom, ale aj symbolom technologického pokroku a ambícií Saudskej Arábie. S výhľadom na Červené more sa stane ikonou moderného urbanizmu a inžinierstva.
1 000 metrov vysoký (3 280 stôp) mrakodrap bol dokončený asi z tretiny, keď v roku 2017 niekoľko kľúčových osobností – vrátane predsedov hlavného dodávateľa a konglomerátu, ktorý spolufinancoval projekt – zadržali v korunnom princovi Mohamedovi. kampaň proti úplatkom bin Salmána, počas ktorej boli stovky vypočúvaných pre obvinenia z korupcie.
Práce pokračovali aj po zatknutí, hoci sa zastavili na začiatku roka 2018. V januári toho istého roku, s rastúcimi obavami z ekonomického dopadu čistky, JEC povedal CNN, že výstavba bude stále pokračovať, ale nasledovala roky trvajúca prestávka. Prerušenie spôsobené pandémiou Covid-19 tiež údajne oneskorilo plány na obnovenie práce.
Tohtotýždňovej ceremónie sa zúčastnil jeden z predtým zadržaných predstaviteľov, saudský princ Alwaleed bin Talal, ktorý je predsedom spoločnosti Kingdom Holding Company, jedného z hlavných podporovateľov projektu. Alwaleed, bratranec korunného princa, bol prepustený takmer tri mesiace po jeho zatknutí, hoci nie je známe, prečo a za akých okolností bol prepustený.
Ďalšou kľúčovou postavou zapletenou do boja proti korupcii bol Bakr bin Ládin, predseda hlavného dodávateľa mrakodrapu, Saudi Binladen Group. Stavebný magnát, ktorý je nevlastným bratom Usámu bin Ládina, bol údajne prepustený v roku 2021, tri roky po jeho zatknutí. Firma jeho rodiny, ktorá tiež vlastní podiel v projekte Jeddah Tower, bola znovu zamestnaná, aby dokončila stavebné práce.
Vežu navrhol americký architekt Adrian Smith, ktorý na prekonanie obrovských technických výziev stavieb v takých výškach použil pôdorys budovy „troch okvetných lístkov“ a zúžený aerodynamický tvar. Architektova prax v Chicagu, Adrian Smith + Gordon Gill, uviedla, že tvar veže „evokuje zväzok listov vystreľujúcich zo zeme“.
Plány zahŕňajú aj 59 rôznych výťahov, ktoré firma nazvala „jedným z najsofistikovanejších výťahových systémov na svete“. Pýši sa najvyšším vyhliadkovým bodom na svete, ako aj luxusným hotelom, množstvom kancelárskych priestorov a luxusnými rezidenciami.
Princ Alwaleed bin Talal, predseda spoločnosti Kingdom Holding Company, ktorá je jedným z hlavných podporovateľov projektu, zverejnil na sociálnej sieti X správu, v ktorej jednoducho stálo: „Sme späť. Správa bola doplnená digitálnym videom, ako sa očakáva, že dokončená veža bude vyzerať.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies