Hoci je minca veľká len asi ako nikel a na dnešnom trhu má striebornú hodnotu len 1,03 dolára, jej vek a spojenie s americkou históriou z nej urobili najdrahšiu nezlatú americkú mincu vyrazenú pred založením mincovne Spojených štátov amerických, dodal aukčný dom.
Americká strieborná minca zo 17. storočia, teda ešte pred založením Spojených štátov, sa osem rokov po tom, čo ju objavili v starej skrini v Amsterdame, predala na aukcii za rekordných 2,52 milióna dolárov.
Trojpencová minca bola vyrazená v roku 1652 v Bostone, len niekoľko týždňov po otvorení prvej mincovne vo vtedajšej britskej kolónii, podľa vyhlásenia, ktoré v pondelok zverejnila Stack's Bowers Galleries, ktorá predaj zabezpečovala.
Hoci je minca veľká len asi ako nikel a na dnešnom trhu má striebornú hodnotu len 1,03 dolára, jej vek a spojenie s americkou históriou z nej urobili najdrahšiu nezlatú americkú mincu vyrazenú pred založením mincovne Spojených štátov amerických, dodal aukčný dom.
Keď bola táto minca nájdená v roku 2016 v starej skrini v Holandsku, jej majiteľ si nebol istý jej historickým významom, pretože bola v kartónovej škatuľke s jednoduchým nápisom „Strieborný žetón neznámy/ Od Quincy Family/B. Ma. decembra 1798."
Až po rozsiahlom výskume, testovaní, analýze a porovnaní s iným zachovaným exemplárom bola jeho skutočná hodnota identifikovaná a následne overená PCGS, nezávislým orgánom, ktorý triedi vzácne mince.
Keď bola v roku 1798 napísaná poznámka pripojená k minci, mince vyrobené v Bostonskej mincovni v roku 1652 sa už stali cenným majetkom zberateľov.
Tieto mince, ktoré sa odlišujú jednoduchou známkou NE, ktorá na jednej strane predstavuje Nové Anglicko, a na druhej strane ich hodnotou v penciach v rímskych čísliciach, boli už extrémne vzácne, pretože je pravdepodobné, že sa týmto štýlom vyrábali len niekoľko mesiacov toho roku.
Bostonská mincovňa sa vzoprela autorite britskej koruny na výrobu mincí, čo podľa Massachusetts Historical Society predstavuje „rastúci pocit identity v Novom Anglicku ako oddelenej od materskej krajiny a jej odhodlanie regulovať svoju vlastnú ekonomiku“.
Po americkej revolúcii sa mince, ktoré vyrobila, stali módou aj v Anglicku.
Anglický zberateľ Thomas Brand Hollis napísal v roku 1781 vtedajšiemu americkému veľvyslancovi v Holandsku Johnovi Adamsovi o pomoc pri získavaní jednej z týchto mincí. Na druhej strane Adams napísal, aby požiadal svoju manželku Abigail o pomoc, keďže jej prastarý otec bol nevlastným bratom Johna Hulla, striebrotepca, ktorý tieto mince razil.
Je známe, že do súčasnosti sa zachovala len jedna ďalšia trojpencová minca tohto typu, ktorá sa nachádza v zbierke Massachusetts Historical Society, vďaka čomu je tento exemplár ako jediný dostupný súkromným zberateľom. Ďalšia minca možno stále existuje po tom, čo bola ukradnutá z Yale College niekedy pred 60. rokmi 20. storočia, hoci jej miesto pobytu nie je známe.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies