PARÍŽ - Francúzska vláda sa rozpadla po tom, ako bol premiér Michel Barnier zosadený v hlasovaní o vyslovení nedôvery.
Poslanci veľkou väčšinou hlasovali za návrh proti nemu, a to len tri mesiace po tom, ako ho prezident Emmanuel Macron vymenoval.
Opozičné strany predložili návrh po tom, ako bývalý vyjednávač pre Brexit kontroverzne využil osobitné právomoci na presadenie svojho rozpočtu bez hlasovania.
Ide o prvý prípad, keď vláda krajiny padla v hlasovaní o vyslovení nedôvery od roku 1962.
Po letných predčasných voľbách, ktoré viedli k tomu, že ani jedna skupina nemala v parlamente väčšinu, tento vývoj ešte viac prehĺbi politickú nestabilitu vo Francúzsku.
Poslanci museli v stredu hlasovať buď za, alebo sa zdržať hlasovania, pričom na schválenie návrhu bolo potrebných 288 hlasov. Za návrh hlasovalo 331 poslancov.
Barnier je teraz povinný predložiť demisiu svojej vlády a rozpočet, ktorý vyvolal jeho pád, je nefunkčný.
Pravdepodobne však zostane vo funkcii dočasného predsedu vlády, kým si Macron vyberie jeho nástupcu.
Ľavica aj krajná pravica predložili návrhy na vyslovenie nedôvery po tom, ako Barnier v pondelok presadil reformy sociálneho zabezpečenia odvolaním sa na prezidentský dekrét po tom, ako sa mu nepodarilo získať pre tieto opatrenia dostatočnú podporu.
Ľavicová aliancia Nový ľudový front (NFP), ktorá v parlamentných voľbách získala najviac kresiel, predtým kritizovala Macronovo rozhodnutie vymenovať centristu Barniera za premiéra namiesto vlastného kandidáta.
Spolu s krajne pravicovým Národným zhromaždením (RN) považovala Barnierov rozpočet, ktorý zahŕňal zníženie deficitu o 60 miliárd eur, za neprijateľný.
Marine Le Penová, líderka RN, uviedla, že rozpočet je pre Francúzov „toxický“.
Pred hlasovaním Barnier povedal Národnému zhromaždeniu, že hlasovanie o jeho odvolaní z funkcie nevyrieši finančné problémy krajiny.
„Dosiahli sme moment pravdy, zodpovednosti,“ povedal a dodal, že ‚sa musíme pozrieť na realitu nášho dlhu‘.
„Nie je mi potešením navrhovať náročné opatrenia.“
V stredajšom rozhovore pre francúzsku televíznu stanicu TF1 Le Penová uviedla, že „neexistuje iné riešenie“ ako odvolanie Barniera.
Na otázku o vyhliadkach francúzskeho prezidenta odpovedala: „Nežiadam odstúpenie Emmanuela Macrona.“
Le Penová však dodala, že „ak nebudeme rešpektovať hlas voličov a neprejavíme úctu k politickým silám a rešpekt k voľbám“, potom bude tlak na prezidenta „zrejme stále silnejší“.
Macron, ktorý sa vrátil do Francúzska po štátnej návšteve Saudskej Arábie, by mal vo štvrtok večer predniesť televízny prejav k národu.
Výsledok hlasovania sa ho priamo netýka, keďže Francúzsko volí svojho prezidenta oddelene od vlády.
Macron povedal, že neodstúpi bez ohľadu na výsledok stredajšieho hlasovania.
Očakáva sa, že rýchlo vymenuje nového premiéra, aby sa vyhol rozpakom z neexistujúcej vlády - aj preto, že novozvolený americký prezident Donald Trump má tento víkend pricestovať do Paríža na znovuotvorenie katedrály Notre-Dame.
Nové parlamentné voľby sa nemôžu konať skôr ako v júli, takže súčasná patová situácia v zhromaždení, v ktorom žiadna skupina nemôže dúfať, že bude mať funkčnú väčšinu, bude pokračovať.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies