Čo môže ohroziť Európu? Údaje odhaľujú veľmi nízku energetickú nezávislosť v EÚ

NETKY.SK • 5 December 2024, 17:33 • 2 min
Čo môže ohroziť Európu? Údaje odhaľujú veľmi nízku energetickú nezávislosť v EÚ

Európska únia sa usiluje o väčšiu energetickú autonómiu, no väčšina jej členských štátov stále čelí výzvam v oblasti energetickej nezávislosti. Po výraznom poklese dodávok plynu z Ruska sa EÚ spolieha na USA a Nórsko, no domáca produkcia zostáva obmedzená. Slovensko je v európskom priemere.

slovakia

left justify in out

Európska únia sa len nedávno vydala na cestu k väčšej energetickej autonómii. Po invázii Ruska na Ukrajinu došlo k výraznému poklesu dovozu ruského plynu, ktorý spadol zo 40 % na 8 %. Tento výpadok bol do veľkej miery nahradený dovozom z USA a Nórska, no domáca produkcia energie nezohrala takú významnú úlohu, ako by sa očakávalo. Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie, sa snaží zabezpečiť väčší dovoz skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov.

Európska rada pre zahraničné vzťahy označila energetickú nezávislosť EÚ za „kritickú zraniteľnosť“. Podľa jej indexu energetickej suverenity získala EÚ hodnotenie 4,0 z 10, pričom väčšina členských štátov dosiahla skóre pod 5,0. Krajiny ako Nemecko, Taliansko, Grécko, Írsko a Portugalsko sa približujú k úplnej závislosti na energetických dovozoch.

Medzi najväčších dodávateľov energie pre patrí Nórsko, ktoré je hlavným dodávateľom zemného plynu, a USA, ktoré sú lídrom v dodávkach ropných olejov a skvapalneného zemného plynu. Rusko však stále hrá dôležitú úlohu v zabezpečení dodávok, pričom stále pokrýva približne 17 % dodávok plynu a 18 % dodávok skvapalneného plynu.Čo môže ohroziť Európu? Údaje odhaľujú veľmi nízku energetickú nezávislosť v EÚ

EÚ sa však darí v oblasti čistej energie. Priemerné skóre členských štátov dosahuje 8,1, čo je zlepšenie oproti minulému roku, keď dosiahli hodnotu 7,3. Na vrchole rebríčka sú severské krajiny, ako Švédsko a Dánsko, ktoré dosiahli plných 10 bodov.

Slovensko v najnovšom hodnotení energetickej suverenity EÚ dosiahlo priemerné skóre približne 6,6, čo zodpovedá priemeru celej únie. Krajina sa stále silno spolieha na dovoz energií, čo predstavuje prekážku v ceste k väčšej energetickej nezávislosti. Napriek pokrokom v oblasti investícií do obnoviteľných zdrojov a zlepšovaní infraštruktúry na prepojenie s ostatnými členskými štátmi EÚ, Slovensko zaostáva za lídrami ako Švédsko a Dánsko, ktoré dosahujú výrazne vyššie hodnotenia v tomto sektore.

Rumunsko sa v rebríčku energetickej suverenity dostalo na popredné miesta, keď dosiahlo hodnotenie 8,2, čo ho radí medzi krajiny s najlepšími energetickými projektami. Krajina investuje do rozvoja veterných turbín, výskumu obnoviteľných zdrojov energie a rozširovania jadrovej kapacity.

Krajiny ako Malta, Belgicko, Írsko a Litva sa nachádzajú na spodných priečkach rebríčka, pretože sa stále výrazne spoliehajú na dovoz energie a čelia rôznym problémom pri dosahovaní cieľov v oblasti energetickej nezávislosti.


Zdroj textu: Euronews, newsyahoo, Foto: X/Jacob

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ján Sikoriak

Redaktor spravodajského portálu Netky.sk Venujem sa športovému spravodajstvu, domácim a zahraničným správam, prekladaniu článkov z anglického a Španielskeho jazyka. Vyštudoval som ekonómiu a management. K mojím záľubám patrí cestovanie, čítanie a šport.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies