Chladnička sa môže zdať ako samozrejmé miesto na uskladnenie potravín, aby zostali dlhšie čerstvé, avšak pre niektoré zložky to nie je vždy tá najlepšia voľba. Tu vám prezradíme, ktoré potraviny nie sú stvorené pre chladnejšie teploty a ktorým skladovanie v chladničke môže skutočne uškodiť.
Zrejúce syry
Hoci v súčasnosti je bežné nájsť všetky druhy syrov v chladenom oddelení supermarketu, tvrdé, vyzreté syry môžu byť v skutočnosti lepšie inde. Tieto syry, od čedaru po goudu, pochádzajú z obdobia pred stáročiami, dávno pred objavením sa prvých chladničiek v domácnostiach, a môžu vydržať dlho, ak sa skladujú vo vzduchotesnej nádobe na chladnom a tmavom mieste.
Baklažány
Baklažány nie je potrebné skladovať v chladničke - ale dávajte pozor, aby ste ich po kúpe nenechali niekde v teple alebo ich neskladovali príliš dlho, inak vyschnú. Ak chcete z tejto ingrediencie získať to najlepšie, je dôležité nájsť zlatú strednú cestu; baklažány uchovávajte na chladnom a tmavom mieste mimo dosahu priameho slnečného svetla, kým ich nebudete pripravení variť.
Avokádo
Avokádo, ktoré potrebuje dozrieť, by sa malo uchovávať štyri až sedem dní mimo chladničky. Chladenie predlžuje proces ich dozrievania a v skutočnosti môže spôsobiť, že sa rýchlejšie pokazia. Ak je avokádo zrelé už pri nákupe, alebo ak ste ho dozreli doma, môže zostať v chladničke, kým ho nebudete chcieť zjesť.
Banány
Na správne dozrievanie banánov sú potrebné teplé teploty okolo 15 - 20 °C a tento proces sa zastaví, keď sa dajú do chladničky. V chladničke môže banánová šupka nakoniec sčernieť, pretože nízka teplota má vplyv na bunkové steny ovocia.
Chlieb
Ak sa chystáte zjesť všetok chlieb v priebehu niekoľkých dní, skladujte ho zabalený na kuchynskej doske alebo v chlebníku, neskladujte ho v chladničke. Chladné teploty menia štruktúru chleba, čím sa jeho chuť mení na zatuchnutú. Na druhej strane môžete chlieb zamraziť, ak ho chcete spotrebovať v priebehu niekoľkých týždňov, ohriať ho v rúre alebo rovno vložiť plátky do hriankovača.
Maslo
Maslo je takmer nemožné natierať priamo z chladničky - okrem toho je úplne bezpečné ho niekoľko dní uchovávať v zakrytej miske na pracovnej doske. Nechcete však, aby sa roztopilo alebo pokazilo, preto sa uistite, že je miska uložená na chladnom mieste a mimo dosahu priameho slnečného svetla, najmä v teplejšom počasí. Ak neplánujete maslo použiť v najbližších dňoch, najlepšie je uchovávať ho v chladničke .
Maslová tekvica
Vlhkosť z chladničky môže ovplyvniť kvalitu tejto zeleniny, zmeniť jej štruktúru a spôsobiť, že sa rýchlo pokazí. Celá tekvica by sa mala skladovať pri izbovej teplote na polici alebo na pracovnom stole. Po rozkrojení ju môžete umiestniť do chladničky približne na štyri dni. Prípadne môžete dužinu nakrájať na kocky, otvorenú ju zamraziť na tácke, preložiť do vrecka alebo nádoby a potom ju uložiť do mrazničky pripravenú na použitie do dusených pokrmov alebo polievok.
Torta
Torta chutí oveľa lepšie, keď nie je studený z chladničky. Ak chcete udržať tortu čerstvú, môžete ju zabezpečiť vo vzduchotesnej nádobe a nechať ju na boku (mimo priameho slnečného svetla) tri až sedem dní. Samozrejme, ak je torta poliata alebo naplnená krémom, budete ju musieť uchovávať v chladničke, aby zostala dlhšie čerstvá.
Čokoláda
Chladnička je najhorším miestom pre vašu tabuľku čokolády alebo výberovú krabičku; teplota a vlhkosť chladničky môžu narušiť chuť, farbu a štruktúru čokolády. Čokoláda (konkrétne kakaové maslo, ktoré obsahuje) tiež absorbuje vôňu okolitých potravín, takže je najlepšie ju držať ďalej od iných zapáchajúcich zložiek. Namiesto toho čokoládu skladujte na chladnom a suchom mieste a po otvorení ju uchovávajte vo vzduchotesnej nádobe.
Čokoládová nátierka
Je vynikajúca na toastoch, ale oveľa ťažšie sa rozotiera, ak je vychladené. Čokoládová chuť je tiež oveľa výraznejšia a „otvorenejšia“, keď je nádoba skladovaná pri izbovej teplote, preto sa uistite, že je viečko pevne nasadené a uložte ju do skrine.
Citrusové plody
Citrusové plody sú šťavnatejšie a aromatickejšie, ak sa uchovávajú pri izbovej teplote. Citróny, limetky, grapefruity a pomaranče skladujte v chladnom a suchom priestore a spotrebujte ich do niekoľkých týždňov. Ak však chcete, aby vám vydržali dlhšie, je rozumné skladovať ich v plastovom vrecku v chladničke a v ideálnom prípade ich pred použitím alebo konzumáciou upraviť na izbovú teplotu. Citrusové plody môžete dokonca uložiť aj do mrazničky - stačí ich nakrájať a otvorené zamraziť na tácke pred prenesením do vhodného vrecka alebo nádoby.
Káva
Káva absorbuje vlhkosť a prirodzene preberá vôňu okolitých surovín, takže chladnička môže poškodiť jej chuť a štruktúru. Po otvorení uchovávajte kávovú usadeninu alebo kávové zrná vo vzduchotesnej nádobe a skladujte ich na chladnom, tmavom mieste pri izbovej teplote. Káva tak zostane čerstvá, kým nepríde čas na jej prípravu.
Uhorka
Verte tomu alebo nie, ale uhorky sa dajú skladovať na kuchynskej linke a vydržia pri izbovej teplote aj týždeň, ak nie sú nakrájané. Namiesto toho, aby šalátom dodali len chladivý nádych, budú mať takto skutočne o niečo viac chuti. Po nakrájaní uhorky ju však budete chcieť uložiť do chladničky, aby sa v nej udržala vlhkosť.
Sušené ovocie
Uložením sušeného ovocia do chladničky mu len pridáte nežiaducu vlhkosť. Hrozienka, sušené slivky, sušené marhule a podobne je najlepšie skladovať vo vzduchotesnej nádobe na suchom a tmavom mieste - takto uskladnené vydržia až šesť mesiacov. Sušené ovocie môžete tiež uložiť do mrazničky v tesne uzavretom vrecku alebo v škatuli s vekom.
Sušené korenie
Chladnička je naozaj nepriateľom sušeného korenia, pretože pri každom vybratí a použití sa do nej pravdepodobne dostane nežiaduca kondenzácia. Ak chcete maximalizovať trvanlivosť sušeného korenia, skladujte ho na tmavom, suchom mieste a chráňte ho pred extrémnym teplom. V prípade korenín sa tiež oplatí robiť pravidelnú očistu - tie, ktoré sa vo vašej skrinke povaľujú viac ako rok, môžu stratiť svoju chuť a vôňu.
Vajcia
To, či by sa vajcia mali alebo nemali skladovať v chladničke, závisí od toho, kde žijete. V USA sa vajcia po výrobe sterilizujú, aby sa zničili baktérie (ktoré zároveň oslabujú škrupinu), a musia sa uchovávať v chlade, aby sa zabránilo ich návratu - preto je oficiálnym pokynom uchovávať ich v chladničke. V Európe sa však nesterilizujú, takže škrupina predstavuje silnú bariéru. V dôsledku toho je lepšie európske vajcia skladovať v miske alebo škatuli na pracovnej doske.
Čerstvé mäkké bylinky
S mäkkými bylinkami, ako je bazalka, koriander, mäta, petržlen a kôpor, treba zaobchádzať ako s kvetmi - zastrihnite stonky a uchovávajte ich v pohári s čerstvou vodou. Ak ich zavriete do chladničky, listy zvädnú a rýchlo sa rozmočia. Tvrdšie a odolnejšie bylinky, ako sú rozmarín, tymián, šalvia a oregano, by sa však mali zabaliť do papierovej utierky a skladovať vo vzduchotesnej nádobe v chladničke.
Cesnak
Ak nie je už olúpaný a pripravený, pri skladovaní v chladničke sa cesnak kazí rýchlejšie (vďaka pridanej vlhkosti). Najlepšie je uchovávať ho pri izbovej teplote na suchom mieste s dobrou cirkuláciou vzduchu, mimo dosahu svetla. Dlhšie vydrží, ak sa ponechá vcelku.
Med
Ak s ním naozaj nechcete zápasiť, nenechávajte med v chladničke. Nemá to žiadny skutočný prínos - a nízke teploty spôsobia, že skryštalizuje a stuhne. Namiesto toho ho radšej uchovávajte pri izbovej teplote, aby ste sa vyhli akýmkoľvek zmenám chuti a štruktúry. Ak môžete, skladujte med medzi jednotlivými použitiami v skrinke, mimo dosahu priameho slnečného svetla.
Džem
Ak je džem správne uzavretý v sterilizovanej nádobe, môže sa skladovať mimo chladničky až dva roky. Po otvorení by sa džem mal uchovávať v chladničke, aby sa zabránilo vzniku plesní. Ak si však nie ste istí, vždy si prečítajte etiketu na jednotlivých pohároch s džemom.
Kiwi
Kivi je zázračné ovocie plné antioxidantov, serotonínu a vitamínov skupiny B, ktoré vám pomôžu zaspať. Našťastie sa dá aj veľmi ľahko uchrániť pred pokazením; najlepšie je skladovať ho pri izbovej teplote, aby dozrelo. Po dozretí môžete kivi vložiť do chladničky, aby ste zabránili jeho skaze.
Masť
Masť je tu už niekoľko storočí a je tu oveľa dlhšie ako domáca chladnička. Podobne ako maslo, aj bravčová masť sa dá skladovať na kuchynskej linke.Ak sa ju nechystáte používať pravidelne, je najlepšie uchovávať masť v chladničke - alebo dokonca v mrazničke, kde vydrží až 12 mesiacov.
Mango
Podobne ako mnoho iných druhov ovocia, aj nezrelé mango je najlepšie skladovať pri izbovej teplote, pretože chlad spomaľuje proces dozrievania. Po zmäknutí ich môžete vložiť do plastového vrecka a skladovať v chladničke. Takto ovocie vydrží dlhšie - malo by byť vhodné na konzumáciu približne päť dní po dozretí.
Melón
Nezrelé celé melóny môžete skladovať mimo chladničky. Chlad v chladničke má len veľmi malý vplyv na čerstvosť ovocia. Ak sa radi zahryzávate do ľadových plátkov melóna, nakrájajte ovocie na kúsky a pred podávaním ho na približne hodinu preložte do chladničky. Po nakrájaní by sa melón mal skladovať v chladničke.
Olivový olej
Skladovanie olejov v chladničke môže spôsobiť ich zakalenie a v niektorých prípadoch aj stuhnutie. Udržiavanie olejov pri izbovej teplote zachováva ich farbu a konzistenciu. Olivový olej má však tendenciu rýchlo sa kaziť, keď je vystavený vysokým teplotám alebo slnečnému žiareniu, preto je lepšie uchovávať ho na chladnom a tmavom mieste, napríklad v skrinke, ako ho nechať na pracovnej doske.
Cibuľa
Celú cibuľu je ideálne skladovať na chladnom a tmavom mieste, mimo dosahu priameho slnečného svetla. Obsahuje škrob, takže ak ju necháte v chladničke príliš dlho, zvlhne a rozmočí sa - a nakoniec sa pokazí. Ak vám ostali zvyšky nakrájanej cibule, mali by ste ich skladovať v uzavretej nádobe v chladničke a použiť do jedného alebo dvoch dní.
Broskyne
Nedajte sa zlákať a vložte čerstvé broskyne do chladničky, ak ešte nie sú zrelé a pripravené. Podobne ako pri mnohých iných kôstkových plodoch, aj pri broskyniach chladné teploty brzdia proces dozrievania, čo znamená, že si budete musieť dlhšie počkať, kým si vychutnáte ovocie v jeho najlepšej podobe. Broskyne sa v chladničke tiež častejšie kazia a vysychajú, preto ich radšej uložte do misy s ovocím.
Hrušky
Hrušky, či už odtrhnuté zo stromu alebo kúpené v obchode či na trhu, bývajú dosť tvrdé a často si vyžadujú dozrievanie doma. Vzhľadom na to je najlepšie nechať ich pri izbovej teplote, aby sa proces zrenia urýchlil. Keď sú zrelé tak, ako chcete, môžete ich uchovávať v chladničke.
Nakladaná zelenina
Pokiaľ ste nádobu neznečistili špinavou lyžicou, vďaka konzervačným látkam, ktoré sa používajú vo výrobkoch nakladaných uhoriek, by mali v skrinke vydržať v pohode a uvoľniť tak drahocenné miesto v chladničke. Uistite sa, že viečko dobre drží, a skontrolujte dátum na pohári. Ak však skladujete kvasené uhorky (alebo ak ste si nakladali vlastnú zeleninu), je najlepšie uchovávať ich v chladničke.
Ananás
Podobne ako pri mnohých iných druhoch ovocia, ak chcete, aby ananás dozrel, najlepšie je nechať ho na pulte pri izbovej teplote, kým nie je zrelý (a sladký) tak, ako ho máte radi. Ak však potrebujete spomaliť proces dozrievania alebo ak ste už ovocie rozkrojili, mali by ste ho uchovávať v chladničke.
Zemiaky
Nízke teploty môžu zmeniť škrob v zemiakoch na cukor, čím sa zemiaky sfarbia a stratia chuť. Zemiaky by sa mali skladovať neumyté a pri izbovej teplote, na mieste ďaleko od akéhokoľvek slnečného svetla. Ak je to možné, uchovávajte ich v plátennom vrecku, kým ich nebudete pripravení použiť. Upozorňujeme, že zemiaky uvoľňujú etylén, ktorý môže spôsobiť, že ostatné čerstvé suroviny dozrievajú príliš rýchlo - preto je najlepšie ich skladovať oddelene, ak je to možné.
Sójová omáčka
Na etikete fľaše sójovej omáčky je síce uvedené, že by sa mala uchovávať v chladničke, ale v reštauráciách ju pokojne nechávajú na stole celý deň. Vďaka vysokému obsahu soli v sójovej omáčke ju možno skladovať pri izbovej teplote až šesť mesiacov. Ak sójovú omáčku nepoužívate často, môžete ju skladovať v chladničke, aby si zachovala svoju chuť dlhšie.
Paradajky
Chladné teploty v chladničke poškodzujú membrány paradajok, čo spôsobuje, že sú vodnaté a múčnaté. Uskladnenie v chladničke tiež natrvalo oslabí ich chuť. Vzhľadom na to je najlepším miestom pre paradajky miesto na pracovnej doske. Ak máte paradajok nadbytok, skúste z nich pripraviť polievku alebo omáčku na cestoviny.
Kečup
O tom, či sa má kečup skladovať v skrinke alebo v chladničke, sa vedú vášnivé diskusie. Vďaka vysokému obsahu octu, soli a cukru je skladovanie kečupu pri izbovej teplote úplne bezpečné.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies