Donald Trump, novozvolený prezident USA, oznámil rozsiahly plán na zmenu spôsobu, akým sa v krajine uskutočňujú voľby. Počas štvrtkového podujatia na Long Islande, kde získal ocenenie Patriot roka od Fox Nation, Trump zdôraznil potrebu reforiem, ktoré by podľa jeho slov zabezpečili transparentnosť a spravodlivosť volebných procesov.
„Musíme v tejto krajine dať veci do poriadku, vrátane volieb,“ vyhlásil Trump. V rámci svojich návrhov plánuje zavedenie papierových hlasovacích lístkov, jednodňového hlasovania, povinného dokladu totožnosti voličov a dôkazu o občianstve.
Kritika aktuálnych volebných pravidiel
Trump ostro odsúdil nedávno prijatý zákon v Kalifornii, ktorý zakazuje požadovanie preukazov totožnosti od voličov vo volebných miestnostiach. „Je absurdné, že v Kalifornii je trestné požadovať od voliča preukaz totožnosti. Takéto pravidlá sú nezmyselné a my to zmeníme,“ uviedol.
Podobné návrhy Trump predložil už počas svojej predvolebnej kampane. V auguste na mítingu v Pensylvánii vyzval na odstránenie hlasovania poštou a zavedenie prísnych pravidiel overovania totožnosti voličov.
Hlasovanie poštou a predčasné voľby v USA
V roku 2024 využilo predčasné alebo poštové hlasovanie viac ako 88 miliónov Američanov. Tento trend však Trump dlhodobo kritizuje, pričom hlasovanie poštou označil za náchylné na podvody.
Podľa Brennanovho centra pre spravodlivosť je však volebný podvod v USA mimoriadne zriedkavý – miera takýchto incidentov je nižšia ako 0,0009 %. Federálna volebná komisia opakovane zdôraznila, že neexistujú dôkazy podporujúce tvrdenia o rozsiahlych volebných podvodoch.
Paradoxné výzvy na predčasné hlasovanie
Napriek svojej dlhoročnej kritike hlasovania poštou, Trump tento rok zmenil rétoriku a začal povzbudzovať svojich priaznivcov, aby volili predčasne, vrátane využitia poštového hlasovania. Podľa jeho tímu ide o snahu osloviť voličov v rozhodujúcich štátoch.
Potenciálny dopad návrhov
Trumpove reformy by mohli mať významné následky. Návrat k jednodňovému hlasovaniu by mohol komplikovať voľby vidieckym voličom a osobám so zdravotným postihnutím, ktorých volebná účasť sa zvýšila práve vďaka flexibilným možnostiam hlasovania.
Plán na zavedenie povinného preukazu totožnosti a dokladu o občianstve by mohol podľa odborníkov nepriaznivo ovplyvniť skupiny voličov, ktoré majú obmedzený prístup k takýmto dokumentom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies