Sýriu od roku 2011 sužuje krvavá občianska vojna, ktorá má korene v neúspešnom povstaní proti Bašárovi Asadovi, ktoré bolo súčasťou protivládneho protestného hnutia Arabskej jari. Toto hnutie začiatkom roka 2010 zachvátilo väčšinu arabského sveta.
Zatiaľ čo mnohí vládcovia týchto regiónov, od Líbye cez Tunisko až po Egypt, buď odstúpili, alebo boli násilne odstránení, Asad sa stále držal.
Nariadil armáde, aby začala brutálne potláčať nepokoje, pri ktorých bolo podľa odhadov zabitých 3 500 tisíc demonštrantov.
Po mesiacoch násilia zo strany bezpečnostných služieb sa po celej krajine začali formovať ozbrojené povstalecké skupiny a to, čo sa začalo ako povstanie, prerástlo do roku 2012 do úplnej občianskej vojny.
Agentúra OSN pre utečencov uvádza, že viac ako 14 miliónov Sýrčanov bolo nútených opustiť svoje domovy, aby unikli pred viac ako desaťročím bojov. Viac ako 7,2 milióna z nich zostáva vnútorne vysídlených v Sýrii, zvyšok utiekol do zahraničia.
Mnohí sa usadili v krajinách, ktoré sú Sýrii najbližšie - v Turecku, Libanone, Jordánsku, Iraku a Egypte -, mnohí sa rozhodli požiadať o azyl v krajinách Európy a správa o Asadovom páde sa stretla so zmesou nedôvery a radosti.
„Nemôžeme tomu ani uveriť, pretože to bol sen, naozaj sen. Čakali sme veľmi dlho. Šesťdesiat rokov ponižovania, diktatúry. Sme slobodní, nemôžeme tomu uveriť. Bojím sa spať, aby som vstal a uvedomil si, že to bol sen. Nie, teraz tomu veríme. Sme slobodní. Vždy sme chceli vedieť, čo znamená sloboda,“ povedal Amal Rifard.
„Sú to slzy šťastia. Akoby sme si to nevedeli predstaviť. Stratil som svoju rodinu, stratil som otca, matku, brata, stratil som mnoho svojich priateľov v Sýrii. Dnes som chcel osláviť tento deň v Sýrii. Bohužiaľ, teraz som utečencom vo Francúzsku. Ale vrátime sa späť. Obnovíme našu krajinu. Tento deň príde,“ vyznal sa Thabet Fared Al Aech.
„Všetci by sme sa tam radi vrátili. Je to naša krajina, naše územie, tam sme žili, tam sme vyrastali, tam chceme naozaj žiť pokojne a bez problémov,“ povedal Sýrčan, ktorý neuviedol svoje meno.
„Na slobodu sme čakali 14 rokov, žiadali sme o ňu a teraz sme ju konečne dostali a sme veľmi šťastní, že sme tu. V skutočnosti všetko, čo chceme, je mier,“ povedal ďalší.
Fínsko
„Nedokážem vyjadriť, aký som šťastný. Všetci Sýrčania sa cítia rovnako. Ak sa ich opýtate, ako sa cítia, povedia: 'Neviem to opísať, som jednoducho šťastný'. Teraz máme slobodu, teraz máme demokraciu, môžeme byť takí, akí chceme byť, každý môže byť taký, aký chce, každý môže byť taký, aký chce. Nemôžem povedať viac o tom, čo sa deje v Sýrii, ale z celého srdca dúfam v mier v Sýrii,“ povedal Diyaa Mouhamad.
„Nevedel som si ani predstaviť, že by sme sa dostali do tohto momentu. Viete, čo sa stalo teraz? Diktátor skončil. Mrzí nás to, sloboda pre Sýriu, zaplatili sme za ňu obrovskú cenu,“ vyjadril sa Amina Khoulani.
„Dúfame, že teraz by sa všetko malo zastaviť a mali by sme začať novú budúcnosť Sýrie, demokratickej Sýrie,“ povedal ďalší oslovený.
„Naozaj, som veľmi, veľmi šťastná, že tu môžem zostať, ale hľadám prvý let do Sýrie, aby som sa mohla vrátiť,“ poznamenala Sýrčanka.
Rakúsko
„Možno sa vrátime, ale ešte nevieme. Kým bude všetko opäť dobré a krajina sa obnoví - potom sa určite vrátime. Aj my sme veľmi šťastní,“ povedal Sýrčan bez uvedenia mena.
„A teraz prišiel náš čas. Teraz je naša chvíľa. Rozumiete nám? Teraz je naša chvíľa. Teraz. Je to revolúcia. Nie je to občianska vojna v Sýrii. Médiá v Rakúsku tvrdia, že v Sýrii je občianska vojna. Ale nie je to občianska vojna. Je to revolúcia. A teraz sa konečne skončila. Asadov režim skončil. Je koniec,“ skonštatoval Hussain.
„Ďakujeme Rakúsku a celej Európe za to, že nám pomáhajú už viac ako 14 rokov. Nemôžeme povedať nič iné ako ďakujeme,“ priznal Sýrčan bez uvedenia mena.
Švajčiarsko
„Som veľmi šťastný. Je to najšťastnejší deň v mojom živote. Toto je sloboda môjho ľudu. Sú to ľudia všetkých vierovyznaní, všetkých náboženstiev, ktorí sa tu zišli pod jednou vlajkou. Je to vlajka oslobodenia, vlajka, ktorú vyvesíme v OSN namiesto vlajky režimu, ktorý zomrel a padol. A pozrite sa, sú tu kresťania, moslimovia, ľudia, Kurdi, Arabi, všetci sú tu a všetci sme spolu a sme jednotný národ,“ vyznal sa Shady Ammane.
Holandsko
„Som naozaj šťastný. A tiež super hrdá, že Sýria je konečne slobodná. Je to pre nás oslava,“ – slová anonymného Sýrčana.
„Všetko je to teraz trochu neisté. Musíme počkať, ako sa s tým vysporiadajú,“ opatrne povedal ďalší Sýrčan.
„Všetci sme optimisti. Všetci sme Sýrčania a spoločne obnovíme Sýriu,“ – Sýrčan, ktorý svoje meno nepovedal.
Vyjadrenia Sýrčanov žijúcich v Nemecku: „Tento deň bol pre mňa a pre všetkých ostatných snom. Verte mi, že al-Asad v každej rodine niečo zanechal, či už vo väzení, alebo vo vysídlení, alebo v bitke. Preto zažijete túto radosť a všetci ľudia tu, bez ohľadu na náboženstvo, všetci chceme žiť opäť spolu.“
„Určite sme veľmi šťastní, že máme po 14 rokoch slobodu. Al-Asad teraz odletel do Ruska so svojou rodinou. A verte mi, že všetci Sýrčania v Nemecku a na celom svete sa vrátia do Sýrie, aby obnovili našu krajinu. Samozrejme, nezabudneme, že Nemecko nám pomohlo, dalo nám veľa. Ja sám som študoval, medicínsku techniku, dokončil som štúdium. Mám občianstvo, ale tiež sa vrátim do Sýrie, aby som obnovil svoju krajinu.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies