Politická situácia v Južnej Kórei sa dramaticky zhoršila po tom, čo prezident Yoon Suk Yeol minulý týždeň vyhlásil krátkodobé stanné právo, ktoré prinieslo do ulíc Soulu špeciálne jednotky. Tento krok vyvolal obvinenia zo vzbury a vyšetrovania, ktoré sa teraz zameriavajú na jeho ústavnosť a zákonnosť.
Juhokórejské ministerstvo spravodlivosti v pondelok oficiálne zakázalo Yoonovi opustiť krajinu. Podľa predstaviteľa ministerstva Bae Sang-upa bolo toto rozhodnutie prijaté na žiadosť polície, prokuratúry a protikorupčnej agentúry, ktoré vyšetrujú okolnosti spojené s Yoonovým kontroverzným dekrétom.
Politické napätie eskaluje
Vyhlásenie stanného práva označila hlavná opozičná Demokratická strana za „protiústavné a nezákonné“. Opoziční lídri podali na polícii sťažnosti na prezidenta a ďalších deväť osôb vrátane bývalého ministra obrany Kim Yong Hyuna, ktorý údajne prezidentovi tento krok odporučil. Kim bol v nedeľu zadržaný, čo naznačuje, že vyšetrovanie naberá na intenzite.
Ospravedlnenie, ale nie rezignácia
Prezident Yoon sa počas víkendu ospravedlnil za chaos spôsobený stanným právom, pričom vyhlásil, že prijme právnu aj politickú zodpovednosť. Zdôraznil však, že o jeho ďalšom zotrvaní vo funkcii rozhodne jeho vládnuca Strana ľudovej moci (PPP). Líder PPP Han Dong-hun uviedol, že strana plánuje postupný a „riadny“ odchod prezidenta z funkcie, no konkrétne termíny nešpecifikoval.
Hrozba impeachmentu a reakcia vlády
V sobotu prezident čelil pokusu o impeachment, ktorý opoziční zákonodarcovia neúspešne presadzovali. Avšak nová iniciatíva na jeho odvolanie by mohla byť predložená už tento týždeň. Vládnuca strana sa zatiaľ postavila na prezidentovu stranu, čím sa snaží zabrániť politickému zosadeniu, ktoré by mohlo liberalizovať mocenské štruktúry v krajine.
Dlhodobé následky
Yoonov šesťhodinový dekrét o stannom práve už stihol narušiť vzťahy Južnej Kórey s jej medzinárodnými partnermi a spôsobiť vnútornú politickú nestabilitu. Analytici varujú, že ak bude prezident odvolaný, môže to mať dlhodobé dôsledky na rovnováhu politickej moci v krajine a dôveru verejnosti v inštitúcie.
Situácia naďalej zostáva napätá, pričom ďalší vývoj bude závisieť od výsledkov vyšetrovania a politických rozhodnutí v nasledujúcich dňoch.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies