Koberec dodáva obývačke pocit tepla a prispieva k jej celkovej estetike a pohodliu. Pokiaľ však ide o jeho výber a umiestnenie, nie je to také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Týmto chybám sa vyhnite.
Koberec by mal miestnosť zjednocovať – mal by spájať jednotlivé prvky v obývacej izbe, či už fyzicky, čo dosiahneme vtedy, keď nohy nábytku (stolíkov, kresiel, pohovky) spočívajú na koberci, alebo vizuálne. Príliš malý koberec môže priestor vizuálne rozbiť, zatiaľ čo príliš veľký ho zahltí.
Aké veľké by mali byť koberce do obývačky? Ak chcete pokryť takmer celú izbu kobercom, nezabúdajte na to, že medzi stenou a okrajom koberca by mala zostať viditeľná podlahová plocha. Koberec tak vytvorí akési vizuálne orámovanie a obývacia izba bude aj napriek veľkému kobercu pôsobiť vzdušne. Pre menšie miestnosti sa odporúča ponechať 20-30 cm, vo väčších obývačkách to môže byť viac, pokojne až 50 cm.
Pokiaľ ste si nekúpili koberec s protišmykovým podkladom nezúfajte. Môžete si pod koberec dokúpiť samostatnú protišmykovú podložku. Funkciou takejto podložky je zabezpečiť, aby koberec zostal pevne na svojom mieste, čím znížite potenciálne riziko zranení. Nie je to však jediný účel. Podložka pridáva dodatočnú mäkkosť a pružnosť, chôdza po koberci je tak ešte pohodlnejšia, prispieva k lepšej tepelnej a zvukovej izolácii a navyše predlžuje životnosť koberca.
Predtým, ako sa vyberiete do obchodu alebo si otvoríte e-shop so zámerom objednať si koberec (pekné a lacné koberce nájdete na Najkoberce.sk), najskôr poriadne zmerajte svoj obytný priestor. Veľkosť musíte prispôsobiť nielen proporciám miestnosti, ale aj nábytku. Vo všeobecnosti totiž platí odporúčanie, aby koberec presahoval okraje nábytku o 15–30 cm, a tak vytváral vizuálnu rovnováhu a opticky spájal nábytok. Ak vyberáte okrúhly koberec, napríklad pod konferenčný stolík, mal by byť vycentrovaný.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies