Ako by vyzerala TRETIA svetová vojna?

NETKY.SK • 10 December 2024, 06:53 • 2 min
Ako by vyzerala TRETIA svetová vojna?

Vojenskí experti pre Newsweek načrtli, ako vidia začiatok potenciálnej tretej svetovej vojny, vrátane kľúčových hráčov a faktorov, ktoré treba sledovať, keď sa svet blíži k možnosti vzniku veľkého konfliktu.

slovakia

left justify in out

Európske krajiny začali v tichosti pripravovať základy možnej vojny s Ruskom, keďže NATO sa pripravuje na niekoľko scenárov: totálnu streleckú vojnu a pravdepodobnejší, ale menej zrejmý scenár, ktorý využíva osvedčené techniky určené na podkopanie stability medzi členskými štátmi.
 
„Rusko sa pripravuje na vojnu so Západom,“ povedal koncom novembra Bruno Kahl, šéf nemeckej zahraničnej spravodajskej služby.

Bruno Khal
Bruno Khal
Zdroj: deutschlandfunk.de

Piati hlavní hráči

Rusko však nie je jediným možným podnecovateľom možného globálneho konfliktu. Admirál vo výslužbe Mark Montgomery a bývalý zastupujúci minister obrany pre politiku James Anderson pre Newsweek uviedli, že akákoľvek veľká vojna bude takmer určite výsledkom napätia medzi piatimi hlavnými hráčmi: Rusko, Čína, Severná Kórea, Irán a Spojené štáty.

To, ako to dopadne, závisí od viacerých faktorov, napríklad od toho, kde sa konflikt začne a čo bude jeho podnetom, čo bude určovať spôsob, akým budú všetci hlavní aktéri a spojenci reagovať na to, čo bude podnetom.

   

Mark Montgomery
Mark Montgomery
Zdroj: defensemedianetwork.com

Ako by sa mohla začať?

Akýkoľvek väčší konflikt by mohol byť vyvolaný napätím v regióne v súvislosti s mnohými problémami - predovšetkým obavami, že Čína nakoniec uskutoční inváziu na Taiwan, že Rusko rozšíri svoje ambície za hranice Ukrajiny alebo že Severná Kórea alebo Irán začnú konflikt s regionálnym rivalom.

Anderson vyzdvihol Pobaltie alebo Poľsko ako potenciálne ohniská, ktoré by Rusko mohlo zapáliť s NATO, čo by fakticky predĺžilo ukrajinský konflikt a zároveň rozšírilo jeho rozsah na skutočnú globálnu „horúcu“ vojnu.

Zatiaľ čo na Blízkom východe došlo k oveľa väčším nepokojom - od 7. októbra a vojny Izraela proti iránskym zástupným skupinám, ako sú Hamas a Hizballáh, až po sýrskych povstalcov, ktorí zvrhli 50 rokov trvajúci Asadov režim - Anderson zostal opatrný, že kroky Izraela by mohli viesť k širšiemu regionálnemu konfliktu.

„Nemyslím si, že by bol Izrael taký bezohľadný,“ povedal Anderson. „Myslím si, že sú absolútne oprávnení reagovať na iránske raketové útoky tak, ako to urobili... okrem toho nevidím v tomto konkrétnom prípade žiadne veľké nebezpečenstvo.“

„Podobne si myslím, že aj v Indickom Tichomorí sú vedúci predstavitelia v Tchaj-peji dostatočne rozumní na to, aby neurobili niečo také, ako je náhle vyhlásenie nezávislosti, čo by bola pre Čínu červená čiara,“ dodal.

         

Vladimír Putin a Si Ťin-pching
Vladimír Putin a Si Ťin-pching
Zdroj: brasildefato.com.br

Montgomery, admirál vo výslužbe, súhlasil s názorom, že Rusko bude najpravdepodobnejším spúšťačom širšej vojny, a poznamenal, že Moskva má prsty v menších konfliktoch v krajinách ako Gruzínsko a Srbsko.
 
„On [Putin] tlačí na pílu so Srbskom... a Bosniakmi a Republikou Srbskou (srbská časť Bosny), pričom tvrdo tlačí na to, aby tam vznikol konflikt,“ povedal Montgomery.
 
„Tvrdo sa oprel aj do Gruzínska a tlačil na gruzínsku vládnucu stranu, aby sa stále viac vzdávala svojej identity v EÚ, až do takej miery, že v priebehu minulého týždňa oznámila, že už nebude usilovať o vstup do EÚ ďalšie štyri roky.“
 
Montgomery dospel k záveru, že Putin sa oveľa menej bojí riskovať, čo zvyšuje „pravdepodobnosť krízy, ak by sa mu, ak by zle odhadol veci, alebo ak by na neho ľudia reagovali príliš rýchlo a eskalovalo by to, to je pravdepodobne riziková oblasť číslo jeden“.

Hizballáh
Hizballáh
Zdroj: archiv.hn.cz

Irán ako ďalšie možné ohnisko

Za druhé najpravdepodobnejšie ohnisko označil Irán, pričom poukázal na rôzne zastupiteľské skupiny a militantné skupiny, ktoré Irán vyzbrojuje, ako napríklad Hamas, Hizballáh a Húsíov, ako aj na novú ochotu Teheránu priamo zaútočiť na Izrael.

 

Ktoré krajiny by sa mohli zapojiť?  

Jedným z bodov, na ktorých sa stratégovia zhodli a ktoré ich znepokojujú, bolo, že v prípade akéhokoľvek konfliktu bude pravdepodobne dochádzať k spolupráci medzi osou „škodlivých aktérov“, ktorá zahŕňa Rusko, Čínu, Severnú Kóreu a Irán.

Peking, Pchjongjang a Teherán už preukázali spoluprácu pri podpore Ruska pri jeho invázii na Ukrajinu: Severná Kórea vyslala svojich vojakov na frontovú líniu po tom, ako už Moskve dodala muníciu, keďže jej zásoby sa po dvoch rokoch intenzívnych bojov zmenšili. Irán dodal Rusku bezpilotné lietadlá a Čína kúpila ruskú energiu, aby sa jej hospodárstvo nezrútilo v dôsledku západných sankcií.

     

Vladimír Putin a Si Ťin-pching
Vladimír Putin a Si Ťin-pching
Zdroj: eastasiaforum.org

Rusko a Čína sú tiež členmi dvoch obchodných skupín - hospodárskeho bloku BRICS a Šanghajskej organizácie pre spoluprácu - čo zvýšilo hospodárske väzby medzi oboma krajinami.

„Ukrajina nebojuje s jednou krajinou. Ukrajina bojuje so štyrmi krajinami: Každú noc bojuje s iránskymi [dronmi]. Bojujú so severokórejským delostrelectvom... sú tam severokórejské jednotky, a to sa zdá byť najväčší problém,“ povedal Montgomery.

„Irán aj Severná Kórea dávajú nejaké balistické rakety alebo časti balistických rakiet a Čína úplne podporuje ruskú ekonomiku, ruská ekonomika odčerpáva prírodné zdroje, ropu a zemný plyn, a vynakladá 40 percent vládnych prostriedkov na ministerstvo obrany,“ dodal.

 

Austrália, India, Japonsko, USA

Okrem týchto hlavných aktérov obaja odborníci poukázali na význam NATO a štvorstranného bezpečnostného dialógu ktorý tvoria Austrália, India, Japonsko a Spojené štáty.

„Presnejšie povedané, išlo by o veľkých hráčov - Nemecko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Taliansko, Poľsko a v závislosti od toho, odkiaľ útok príde, pravdepodobne aj Pobaltie,“ povedal Anderson.

         

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: inf.news

„Pokiaľ ide o zapojenie v Indopacifiku v prípade scenárov zahŕňajúcich Taiwan, Japonsko by sa takmer určite do určitej miery zapojilo, keďže tam máme veľa základní,“ dodal. „Austrália naznačila, že by pravdepodobne podporila Spojené štáty aj v prípade, ak by Čína napadla Taiwan.“
 
„Možno si predstaviť, že by sa do toho zapojili štáty ako Indonézia a Malajzia vzhľadom na ich geografickú polohu... Filipíny by mohli byť do toho v určitej miere zapojené tiež, ak by sa Číňania zamerali na nášho zmluvného spojenca.“
 
„V prípade [severokórejského] scenára môže dôjsť k eskalácii a zapojeniu Japonska, keďže Pchjongjang môže zaútočiť na americké základne,“ povedal Anderson a poznamenal, že USA majú na Kórejskom polostrove 28 000 vojakov.
 
Podľa Montgomeryho by však dve významné veľmoci v scenári tretej svetovej vojny nakoniec „sklamali“: India, ktorá by podľa Montgomeryho „urobila minimum“ a „starala by sa o Indiu“, a Turecko, ktoré bude mať „nezáväznú až obštrukčnú“ účasť v akomkoľvek takomto konflikte.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Aftonbladet

Najmä Turecko „nebude riskovať, že urobí niečo, čo by spôsobilo, že ho Izrael potrestá, alebo že urobí niečo, čo by spôsobilo, že ho USA potrestajú... ale vo všeobecnosti bude destabilizujúcou silou,“ povedal.


Pristúpili by USA k odvodom?

V prípade vypuknutia konfliktu medzi veľmocami by to pravdepodobne záviselo od dĺžky a intenzity vojny.

„Ak dôjde k dlhotrvajúcemu konfliktu v globálnom meradle, myslím si, že je pravdepodobné, že by sa opäť zaviedol odvod,“ povedal Anderson a zdôraznil, že na zavedenie nového odvodu je potrebný ‚dlhotrvajúci‘ charakter konfliktu, čo znamená taký konflikt, ktorý trvá mnoho mesiacov alebo rokov.

     

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: nara.getarchive.net

Kde je najbezpečnejšie miesto?

Vzhľadom na rozsiahly charakter globálneho konfliktu bude len málo miest úplne bezpečných, najmä ak dlhotrvajúci konflikt prinúti hlavné mocnosti začať bojovať o zdroje, ako je venezuelská ropa alebo vzácne kovy nachádzajúce sa v niektorých častiach Afriky.

Podľa oboch odborníkov dovtedy nebude nikde „skutočne bezpečne“, ale bezpečnejšie miesta budú aj naďalej na celom globálnom Juhu.

Anderson však zašiel ešte ďalej a navrhol, že najlepšou stratégiou by bolo zostať ďaleko od vojenských zariadení a kľúčových cieľov infraštruktúry, ako sú veľké mestá.


Ako dlho by trvalo zotavenie z jadrovej vojny?

Najnebezpečnejšou časťou možnej tretej svetovej vojny je možnosť, že konflikt prerastie do jadrového výbuchu. Všeobecne panuje presvedčenie, že tretia svetová vojna by si vyžiadala jadrový konflikt, ale obaja odborníci si myslia, že jadrové zbrane by sa nepoužili okamžite, a ak by aj boli nasadené, išlo by skôr o taktické zbrane, ktoré by obmedzili ich vplyv.

„V kontexte tretej svetovej vojny by jadrové zbrane pravdepodobne boli v neskorších fázach, [použité] krajinami, ktoré sa cítia zúfalo, ktoré cítia, že ich existencia je ohrozená a nemajú iné možnosti,“ povedal Anderson.

           

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: endoftheamericandream.com

Zdroj textu: The Burning Platform, Newsweek, Foto: getwallpapers.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ingrid Vrabcová

Šéfredaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa zahraničnému a domácemu spravodajstvu. Vyštudovala som tlmočníctvo – prekladateľstvo a germanistiku. Aktívne sa venujem prekladateľskej činnosti – anglický a nemecký jazyk. Ako redakčná manažérka, vedúca cudzojazyčná editorka, redaktorka a editorka zahraničného spravodajstva, prekladateľka a tlmočníčka som pôsobila v televízii, printových a elektronických médiách, cudzojazyčných vydavateľstvách a nakladateľstvách, ako aj spravodajských agentúrach. K mojim záľubám patrí cestovanie a dianie vo svete.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies