Rozhodnutie rumunského ústavného súdu zrušiť celý prezidentský volebný proces vzbudilo vášne nielen v Rumunsku, ale aj na medzinárodnej scéne. Tento krok, zdôvodnený obavami z manipulácie zo zahraničia, vyvolal ostrú kritiku od dvoch kandidátov, ktorí mali postúpiť do druhého kola volieb, zatiaľ čo Európska komisia si zachováva zdržanlivé stanovisko.
Bezprecedentný verdikt a jeho odôvodnenie
Ústavný súd jednomyseľne rozhodol o zrušení volieb s cieľom „zabezpečiť spravodlivosť a zákonnosť volebného procesu“. Tento krok prišiel po zverejnení spravodajských dokumentov, podľa ktorých bol výrazný vzostup kandidáta Călina Georgescu výsledkom manipulácie algoritmov sociálnej siete TikTok, pravdepodobne koordinovanej zahraničným štátnym aktérom.
Reakcie kandidátov
Proeurópska kandidátka Elena Lasconi označila rozhodnutie súdu za „nezákonné“ a zdôraznila, že takýto zásah ohrozuje demokratické princípy krajiny. Jej súper, nezávislý kandidát Călin Georgescu, ktorý je známy euroskeptickými postojmi, vyhlásil, že „zrušením demokracie sa ruší sloboda“.
Európska komisia mlčí, ale koná
Napriek závažnosti situácie Európska komisia nevydala priame vyhlásenie k rozhodnutiu súdu. Hlavná hovorkyňa Komisie Paula Pinho zdôraznila, že „je na rumunských občanoch, aby rozhodli o svojom osude“, pričom Komisia podporuje princípy slobodných a spravodlivých volieb.
Brusel však zameral svoju pozornosť na TikTok a jeho možnú úlohu v manipulácii volieb. Aj keď nebolo formálne oznámené vyšetrovanie, platforma už dostala dve žiadosti o informácie týkajúce sa jej činnosti v Rumunsku. Podľa dokumentov rumunskej spravodajskej služby (SRI) bola na TikToku aktivovaná sieť, ktorá bola od roku 2016 nečinná. Na jej činnosť bolo údajne vynaložených takmer milión eur.
Medzinárodné obavy
Správy o zahraničnom zasahovaní vyvolali v Rumunsku aj v zahraničí obavy o integritu volebných procesov vo východnej Európe. Podľa prezidenta Klausa Iohannisa je táto situácia dôkazom toho, že Rumunsko čelí hybridným hrozbám, ktoré je potrebné riešiť na európskej úrovni.
Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová zdôraznila, že je kľúčové, aby digitálne platformy dodržiavali pravidlá stanovené zákonom o digitálnych službách (DSA) a aby krajiny dokázali ochrániť svoje voľby pred vonkajšími zásahmi.
Budúcnosť Rumunska a jeho demokracie
Zrušenie prezidentských volieb predstavuje zlomový moment v moderných dejinách Rumunska. Otázka, ako sa krajina dokáže vysporiadať s týmto rozhodnutím a zabezpečiť slobodné voľby bez vonkajších vplyvov, zostáva otvorená. Reakcia európskych inštitúcií a ďalší vývoj situácie môžu byť kľúčové pre budúcnosť demokracie nielen v Rumunsku, ale aj v celej Európe.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies