Napriek prísnym pravidlám Európskej únie, ktoré upravujú používanie nebezpečných chemikálií ako sú karcinogény, endokrinné disruptory a ďalšie škodlivé látky sa naďalej bežne používajú naprieč Európou. Organizácia ClientEarth upozorňuje na závažné systémové zlyhania pri presadzovaní predpisov, ktoré ohrozujú zdravie pracovníkov a životné prostredie.
Systém REACH a jeho slabiny
Podľa nariadenia REACH (registrácia, hodnotenie, autorizácia a obmedzovanie chemických látok) sú látky označené ako obzvlášť nebezpečné, pokiaľ nie sú povolené na konkrétne, prísne kontrolované použitia. Napriek tomu Európska chemická agentúra (ECHA) oznámila, že až 40 % kontrol v členských štátoch EÚ odhalilo porušovanie predpisov, vrátane nedostatkov v bezpečnostnej dokumentácii a používania nelicencovaných látok.
Jedným z najčastejších prípadov je používanie oxidu chromitého, karcinogénnej zlúčeniny, ktorá sa používa na ochranné a dekoratívne nátery. Táto látka je nelegálne používaná na viac ako 1 000 miestach v Európe.
Nedostatočné sankcie a pocit beztrestnosti
ClientEarth kritizuje nielen národné regulačné orgány, ale aj samotnú Európsku komisiu za to, že nedokázali odňať povolenia na používanie nebezpečných látok ani v prípadoch, keď došlo k jasnému porušeniu pravidiel. Právna expertka Hélène Duguyová zdôrazňuje, že slabé presadzovanie pravidiel podporuje nezákonné správanie a pocit beztrestnosti medzi spoločnosťami.
Systémové problémy s dohľadom
Podľa ClientEarth chýbajúci dohľad a zodpovednosť vytvárajú systémové zlyhanie. Európska chemická agentúra sa síce snaží koordinovať členské štáty, no samotné presadzovanie predpisov je výlučne v rukách národných orgánov, ktoré častokrát delegujú túto zodpovednosť na regionálne úrady.
Výzva na reformu
Európska komisia plánuje na budúci rok predstaviť reformu systému REACH, pričom jej cieľom je zjednodušenie pravidiel a zlepšenie ich presadzovania. Nová komisárka pre životné prostredie, Jessika Roswallová, má za úlohu vytvoriť návrh, ktorý bude zohľadňovať udržateľnosť, konkurencieschopnosť, ale aj bezpečnosť a ochranu zdravia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies