BRATISLAVA - Slovenský parlament schválil novelu zákona o vysokých školách, ktorá prináša zmeny v kreovaní správnych rád, voľbe rektorov a zabezpečovaní kvality vzdelávania. Tieto zmeny majú za cieľ zlepšiť organizáciu a kvalitu vysokoškolského vzdelávania na Slovensku.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili novelu zákona o vysokých školách, ktorá prináša dôležité zmeny v kreovaní správnej rady verejnej vysokej školy (VŠ). Podľa novej legislatívy bude minister školstva vymenúvať o jedného člena menej ako akademický senát.
Novela zákona prináša aj zmeny v lehote na vyhlásenie voľby rektora, ktorá sa skráti z 270 dní na šesť mesiacov pred uplynutím funkčného obdobia rektora. Nové pravidlá tiež upravujú povinnosť rektora predložiť ministerstvu školstva dlhodobý zámer až po jeho schválení v správnej rade.
Akademický senát si zároveň zachováva právo schvaľovať dlhodobý zámer verejnej vysokej školy. Legislatíva zavádza aj úpravy súvisiace s vnútorným systémom zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania.
Vysoké školy si môžu požiadať o vypracovanie hodnotiacej správy, ktorá posúdi, či ich vnútorný systém a jeho implementácia sú v súlade so štandardmi.
Hodnotiacu správu môže vypracovať aj právnická osoba, ktorá je členom Európskej asociácie pre zabezpečovanie kvality vysokoškolského vzdelávania alebo je zapísaná v Európskom registri zabezpečovania kvality.
Poslanci tiež schválili pozmeňujúci návrh, podľa ktorého môže tá istá osoba vykonávať funkciu rektora alebo dekana najviac v troch po sebe nasledujúcich funkčných obdobiach, čím sa zabezpečí kontinuita v riadení vysokých škôl.
Nová legislatíva rozširuje možnosti vysokých škôl financovať svoje kapitálové výdavky a výskumnú činnosť zo štátnych fondov a komerčných úverov. Konzorciá vysokých škôl budú môcť po novom dostávať účelové dotácie priamo.
Zákon taktiež prináša možnosť poskytnúť motivačné štipendium nedávno skončeným absolventom za vynikajúce výsledky na štátnych skúškach alebo za vynikajúcu záverečnú prácu.
Mení sa aj zákon o správe majetku štátu, ktorý umožní verejnoprávnym inštitúciám nadobudnúť nehnuteľný majetok štátu za cenu nižšiu ako primeranú, podobne ako to môžu robiť obce a vyššie územné celky.
Novela zákona o vysokých školách prináša zásadné zmeny, ktoré majú za cieľ zlepšiť organizáciu a kvalitu vysokoškolského vzdelávania na Slovensku.
Tieto úpravy reflektujú potrebu modernizácie a efektívneho riadenia vysokých škôl, ako aj zvýšenia kvality vzdelávania a zabezpečenia dlhodobej stability a kontinuity v riadení vysokých škôl.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies