POĽSKO - V kontexte zmien ako Trumpov nástup do Bieleho domu, nová Európska komisia a vojna na Ukrajine označila poľská veľvyslankyňa Agnieszka Bartolová za hlavnú prioritu nadchádzajúceho rotujúceho predsedníctva EÚ bezpečnosť vo všetkých jej dimenziách. Šesťmesačné predsedníctvo, ktoré začne v januári 2025, sa zameria na energetickú, obrannú a hospodársku bezpečnosť.
Bartolová predstavila „veľmi ambicióznu“ agendu, ktorá zahŕňa sedem aspektov bezpečnosti, vrátane ochrany hraníc, kybernetickej bezpečnosti, obrany proti dezinformáciám, konkurencieschopnosti, kvality potravín, kritických liekov a dostupnosti energií. Zameranie bude aj na znižovanie nákladov, diverzifikáciu a nezávislosť v energetike.
EÚ podľa štúdie Maria Draghiho potrebuje v nasledujúcom desaťročí mobilizovať 500 miliárd eur na obranu. Napriek rekordným výdavkom na obranu v roku 2023 vo výške 279 miliárd eur sú nutné ďalšie investície na preklenutie medzier a nové projekty, ako je európsky systém protivzdušnej obrany.
„Myslenie na úrovni EÚ sa zásadne zmenilo,“ uviedla Bartolová, pričom zdôraznila, že teraz sa diskutuje o nových spôsoboch financovania obrany. Pripravovaná biela kniha o obrane, očakávaná v prvých mesiacoch predsedníctva, má priniesť konkrétne návrhy.
Hoci VFR - čo je rozpočet EÚ na obranu na roky 2021 – 2027 predstavuje 10 miliárd eur, Bartolová zdôraznila, že EÚ bude musieť hľadať dodatočné financovanie mimo spoločného rozpočtu. „Putin nebude čakať na VFR a svet nebude čakať na VFR,“ uzavrela.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies