Novozvolený prezident Donald Trump ohlásil odvážny plán, ktorý má podporiť ekonomiku USA. Spoločnosti investujúce viac ako miliardu dolárov by získali zrýchlené povolenia na realizáciu svojich projektov, vrátane environmentálnych. Tento návrh však čelí tvrdej kritike zo strany environmentálnych organizácií, ktoré varujú pred oslabovaním ochrany prírody v prospech priemyselných záujmov. Je to cesta k hospodárskemu rastu, alebo k environmentálnym rizikám?
Novozvolený prezident Donald Trump naznačil, že spoločnosti a jednotlivci, ktorí investujú najmenej 1 miliardu dolárov v Spojených štátoch, budú mať zrýchlený proces schvaľovania projektov v oblasti životného prostredia. V sérii príspevkov na sociálnych sieťach v utorok Trump uviedol, že plánuje zjednodušiť proces udeľovania povolení ako súčasť svojho úsilia o podporu americkej ekonomiky.
„Každá osoba alebo spoločnosť, ktorá v Spojených štátoch amerických investuje JEDNU MILIARDU DOLÁROV ALEBO VIAC, dostane úplne zrýchlené schvaľovanie a povolenia vrátane, ale v žiadnom prípade nie výlučne, všetkých environmentálnych povolení,“ napísal Trump na svojej platforme Truth Social. „PRIPRAVTE SA NA ROCK!!!“
Táto iniciatíva však okamžite vyvolala odpor medzi environmentálnymi skupinami, ktoré v pláne videli hrozbu pre ochranu životného prostredia v krajine. Sierra Club, jedna z najvýznamnejších environmentálnych organizácií v USA, označila Trumpov návrh za „úplatok“.
„Plán Donalda Trumpa zapredať sa tomu, kto dá najviac, potvrdzuje to, čo o ňom už dávno vieme,“ povedal Mahyar Sorour, riaditeľ organizácie Beyond Fossil Fuels Policy (Politika za hranicami fosílnych palív) v Sierra Clube. „Je šťastný, že môže obetovať blaho amerických komunít v prospech svojich sponzorov z kampane Big Oil.“
Trump zatiaľ neuviedol, ako plánuje tento program implementovať v rámci existujúcich vládnych pravidiel. Niektoré zákony, ako napríklad Národný zákon o environmentálnej politike z roku 1970, totiž vyžadujú povolenia a environmentálne štúdie pre veľké projekty, ktoré dostanú federálne financovanie.
Počas svojho prvého obdobia vo funkcii prezidenta (2017 – 2021) sa Trump preslávil znižovaním environmentálnych regulácií. Vnímal ich ako „zbytočné a nevhodné“ a obviňoval ich z prekážania americkému priemyslu.
Podľa analýzy denníka New York Times do konca svojho funkčného obdobia Trump dosiahol úplné zrušenie približne 112 environmentálnych pravidiel, pričom ďalšie oslabil alebo čiastočne zrušil. Cieľom jeho krokov boli napríklad normy pre emisie skleníkových plynov, regulácie znečistenia ovzdušia a pravidlá ťažby na mori.
V priebehu tohtoročnej kampane sa Trump opäť zaviazal podporovať ťažbu ropy a zemného plynu, pričom sľúbil aj zrušenie zákona o znížení inflácie z roku 2022, ktorý je jedným z najvýznamnejších klimatických zákonov v histórii USA.
„Znížime byrokraciu. Urobíme prácu,“ vyhlásil Trump v auguste na kampani v Potterville v štáte Michigan. Jedným z jeho mnohých sloganov počas kampane bolo „Drill, baby, drill“ (Vŕtaj, baby, vŕtaj). V rámci svojej platformy „Amerika na prvom mieste“ sľúbil Trump aj návrat amerických pracovných miest zo zahraničia prostredníctvom protekcionistických obchodných politík, ako sú clá. Zároveň plánuje ponúkať stimuly pre firmy, ktoré investujú v USA.
„Nielenže zastavíme odchod našich podnikov do zahraničia, ale pod mojím vedením budeme brať pracovné miesta iným krajinám,“ povedal Trump v septembri na zhromaždení v Savannah v štáte Georgia. „Budeme im brať ich továrne. Pred štyrmi rokmi sme to mali naozaj rozbúrené. Vrátime tisíce a tisíce podnikov a bilióny bohatstva späť do dobrých USA.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies