Počas posledných dvoch dní bojov medzi sudánskou armádou a polovojenskými Rýchlymi podpornými silami (RSF) prišli o život desiatky ľudí. Tento konflikt, ktorý trvá už dvadsať mesiacov a má na svedomí desaťtisíce obetí, naberá na intenzite.
Letecké útoky a delostrelecká paľba
V pondelok letecký útok na trhovisko v meste Kabkabiya v Severnom Dárfúre spôsobil smrť viac ako 100 ľuďom, uviedla skupina Emergency Lawyers. Útok zanechal stovky zranených vrátane žien a detí. Mesto, obkľúčené RSF, je len 180 kilometrov od hlavného mesta provincie el-Fasher.
Sudánska armáda poprela zodpovednosť za útok, pričom tvrdí, že má právo cieliť na miesta využívané RSF na vojenské účely. Polovojenská skupina RSF sa k udalosti bezprostredne nevyjadrila.
V utorok zas RSF spustila delostreleckú paľbu na armádou kontrolované sektory Omdurmánu, susediaceho s hlavnou metropolou Chartúmom. Podľa guvernéra Ahmeda Othmana Hamzu pri tomto „masakri“ zahynulo najmenej 65 ľudí. Guvernér uviedol, že strela zasiahla autobus, pričom zabila všetkých na palube.
Útoky na tábory a zhoršujúca sa humanitárna situácia
RSF v utorok zasiahla aj vysídlenecký tábor Zamzam v Severnom Dárfúre, kde prišlo o život päť ľudí. Tento tábor čelí vážnym problémom s nedostatkom potravín a humanitárnej pomoci.
Skupina Emergency Lawyers tiež informovala o explózii bezpilotného lietadla v štáte Severný Kordofán, ktorá 26. novembra zabila šesť ľudí.
Následky vojny
Konflikt vypukol v apríli 2023 kvôli mocenskému boju medzi armádou a RSF, ktorý sa začal pred plánovaným prechodom Sudánu na civilnú vládu. Oba tábory sú obvinené z vojnových zločinov, vrátane útokov na civilistov.
Podľa OSN si konflikt vyžiadal životy tisícok ľudí a vyhnal 11 miliónov ľudí z ich domovov. Tento stav spôsobil najväčšiu hladovú krízu na svete, pričom takmer 10 000 ľudí denne uteká cez hranice do Južného Sudánu. Zdravotná starostlivosť je vážne ochromená – až 80 % zariadení v postihnutých oblastiach je zatvorených alebo funguje len minimálne.
Medzinárodné výzvy
OSN a ďalšie medzinárodné organizácie varujú, že situácia sa stále zhoršuje. Svetové spoločenstvo vyzýva na okamžité prímerie a otvorenie humanitárnych koridorov. Sudán, kedysi nádej na demokratickú transformáciu, sa stáva jednou z najväčších humanitárnych kríz súčasnosti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies