BRATISLAVA - Parlament schválil novú legislatívu, ktorá rozširuje definíciu mimoriadnej udalosti o kritickú nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Nové opatrenia zavádzajú povinnosť zdravotníkov poskytovať starostlivosť aj v krízových situáciách, aby sa zabezpečila dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetkých občanov.
Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) schválila návrh legislatívy, ktorý rozširuje definíciu mimoriadnej udalosti o kritickú nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Počas takejto situácie budú zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť. Za návrh hlasovalo 74 poslancov, proti bolo 70 poslancov a dvaja nehlasovali.
Kritická nedostupnosť ústavnej starostlivosti sa podľa ministerstva zdravotníctva definuje ako situácia, keď poskytovatelia nie sú schopní zabezpečiť adekvátnu starostlivosť, pričom táto situácia vznikne nezávisle od ich vôle. Mimoriadnu situáciu vyvolanú touto udalosťou možno vyhlásiť na najviac 60 dní a následne predĺžiť o ďalších 60 dní.
Návrh legislatívy tiež zavádza nové skutkové podstaty trestných činov porušovania povinností za mimoriadnej situácie a vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie. Okrem toho umožňuje územne limitovať vyhlásenie mimoriadnej situácie.
Ministerstvo zdravotníctva odôvodnilo túto úpravu snahou o zabezpečenie ochrany verejného zdravia, ochrany zdravotníckeho systému a predchádzanie zásahom do práv a slobôd osôb.
Rezort zdravotníctva zdôraznil, že štát momentálne nedisponuje dostatočne účinnými prostriedkami na dosiahnutie týchto cieľov. Táto legislatíva má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.
Parlament schválil aj pozmeňujúce návrhy, ktoré sú súčasťou spoločnej správy výborov, a ktoré vyplývajú z memoranda medzi lekárskymi odborármi a vládou. Tieto návrhy zahŕňajú napríklad doplnenie člena Riadiaceho výboru pre úhradové mechanizmy a reguláciu cien na návrh Lekárskeho odborového združenia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies