Rusko údajne súhlasilo s dodávkou stíhačiek MiG-29 a Su-27 do Severnej Kórey výmenou za nasadenie severokórejských jednotiek v ruskom pohraničí. Admirál Samuel Paparo upozornil na rastúce vojenské partnerstvo medzi Moskvou a Pchjongjangom, ktoré môže mať dôsledky na globálnu bezpečnosť. Severnokórejské jednotky zatiaľ bojujú priamo len obmedzene, no ich prítomnosť v bojových zónach signalizuje významné zmeny v geopolitickom dianí.
Veliteľ amerického indo-tichomorského veliteľstva admirál Samuel Paparo uviedol, že severokórejské jednotky sa nachádzajú v bojových zónach, no zatiaľ nezasiahli do aktívnych bojov. Podľa jeho slov Rusko plánuje dodať Severnej Kórei stíhačky MiG-29 a Su-27 v rámci narastajúceho vojenského partnerstva medzi oboma krajinami. Tieto lietadlá by mali byť výmenou za nasadenie severokórejských jednotiek na podporu vojny v Rusku.
Paparo ďalej uviedol, že severokórejskí vojaci sa momentálne zdržujú v oblastiach, ako je Kurská oblasť, kde pôsobia ako podporné jednotky. Podľa ukrajinského portálu Defence Express vlastní Severná Kórea 18 lietadiel MiG-29, 34 lietadiel Su-25 a rôzne staršie modely MiG, z ktorých mnohé môžu byť nefunkčné.
Ukrajinské vojenské Národné centrum odporu oznámilo, že 4. decembra boli severokórejskí vojaci rozmiestnení na kontrolných stanovištiach v Kurskej oblasti, no ich účasť na priamej bojovej činnosti nebola potvrdená. Podľa monitorovacej stránky DeepState Map postúpili ruské sily v Sumskej oblasti blízko pohraničnej obce Oleksandrija, obsadiac územie približne 2 km².
Regionálne úrady v Sumskej oblasti však tieto správy označili za dezinformácie a popreli, že by ruské jednotky prekročili hranice. Portál Think tank ISW nenašiel dôkazy o aktivitách ruských jednotiek v Oleksandriji, avšak potvrdil postup ruských síl v Kurskej oblasti. Boje na pohraničí podľa ISW pokračujú, čo svedčí o neustálom napätí v regióne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies