Generálny riaditeľ Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), Fernando Arias, vyzval nové vedenie Sýrie na spoluprácu pri identifikácii a zničení chemických zbraní. Na osobitnom zasadnutí OPCW vo štvrtok vyjadril nádej, že zmena politickej situácie v krajine by mohla otvoriť dvere pre vyšetrovateľov, ktorí by mohli objasniť minulé chemické útoky a páchateľov postaviť pred súd.
Arias zdôraznil, že obete chemických útokov si zaslúžia spravodlivosť, a varoval pred rizikom šírenia zbraní v krajine, ktorá je už viac ako desaťročie zmietaná občianskou vojnou.
Príležitosť pre novú Sýriu
Podľa veľvyslankyne USA pre OPCW, Nicole Shampaineovej, pád režimu Bašára al-Asada predstavuje jedinečnú šancu odstrániť chemické zbrane zo Sýrie. „Nové vedenie má možnosť spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom a ukončiť túto kapitolu raz a navždy,“ povedala Shampaineová.
Sýria sa k OPCW pripojila v roku 2013 po dohode medzi USA a Ruskom, na základe ktorej boli zničené stovky ton chemických látok. Napriek tomu stále vlastní zakázanú muníciu, čo predstavuje výzvu pre inšpektorov OPCW.
Riziko eskalácie a zahraničné útoky
Okrem chemických zbraní čelí Sýria zvýšenému napätiu na medzinárodnej scéne. Izrael zintenzívnil svoje nálety na sýrske územie, vrátane strategických oblastí ako Latakia a Tartús. Cieľom útokov je údajne zabrániť tomu, aby sa vojenské vybavenie dostalo do „nesprávnych rúk“. Generálny tajomník OSN António Guterres však vyjadril obavy z narušenia suverenity Sýrie a apeloval na okamžitú deeskaláciu násilia.
Ekonomické a sociálne výzvy
Nové vedenie Sýrie zároveň čelí obrovským vnútorným výzvam, vrátane obnovy ekonomiky a obnovy dôvery občanov. Krajina trpí rozsiahlym hospodárskym kolapsom, ktorý má okamžitý dopad na každodenný život obyvateľov. Nová vláda vyzvala na účasť občanov pri budovaní „právneho štátu“ a zaviedla prvé kroky smerujúce k obnoveniu základných funkcií štátu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies