Dnes, 13. decembra 2024, sa presne o 12:00 uskutoční pravidelná hlasitá skúška sirén. Táto udalosť je súčasťou preventívneho systému civilnej ochrany, ktorého hlavným cieľom je testovanie a udržiavanie pripravenosti obyvateľstva na krízové situácie.
Čo je hlasitá skúška sirén?
Hlasitá skúška sirén spočíva v aktivácii výstražných signálov civilnej ochrany, ktoré sa šíria prostredníctvom pevných a mobilných sirén na celom území Slovenska. Sirény vydávajú tón, ktorý je pre obyvateľstvo rozpoznateľný ako varovanie pred nebezpečenstvom, napríklad pri prírodných katastrofách, priemyselných haváriách či iných mimoriadnych situáciách.
Ako sa vykonáva?
Skúška prebieha pravidelne, najčastejšie raz mesačne, vždy o dvanástej hodine na pravé poludnie. Pri skúške sa spúšťa:
Prečo sa vykonáva?
Hlavným dôvodom je preverenie technického stavu varovného systému a jeho funkčnosti. Sirény sú kľúčovým prvkom systému civilnej ochrany, ktorý v prípade ohrozenia musí fungovať bezchybne. Cieľom skúšky je zároveň pripomenúť obyvateľstvu význam varovných signálov a zabezpečiť, že budú vedieť správne reagovať v prípade skutočného ohrozenia.
Historický kontext a vznik sirén
Systém varovania sirénami vznikol po druhej svetovej vojne, keď bolo nutné zabezpečiť rýchle varovanie obyvateľstva pred leteckými náletmi a inými hrozbami. V súčasnosti sú sirény modernizované a prepojené so systémami elektronickej komunikácie, čo umožňuje efektívnejšie pokrytie a varovanie aj v ťažko dostupných oblastiach.
Pravidelné testovanie sirén je neoddeliteľnou súčasťou pripravenosti krajiny na zvládanie krízových situácií. Hoci sa pri skúške nepredpokladá reálne ohrozenie, je dôležité si uvedomiť, že v prípade skutočného nebezpečenstva by mohli tieto signály zachrániť mnoho životov.
Ak dnes o 12:00 začujete kolísavý tón sirény, vedzte, že ide len o skúšku – no majte na pamäti, že tento systém je tu pre vašu bezpečnosť.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies