BRUSEL - Nová Európska komisia do sto dní predstaví plán na zabezpečenie dostupných a cenovo výhodných energií pre Európu. Na rokovaní v Bruseli ministerka Denisa Saková zdôraznila význam jadrovej a geotermálnej energetiky pre dosiahnutie klimatických cieľov EÚ.
Nová Európska komisia (EK) plánuje do sto dní od svojho nástupu predstaviť konkrétny plán, ako zabezpečiť pre Európu dostupné a cenovo výhodné energie. Budúcnosť európskej energetiky bola jedným z hlavných bodov pondelkového rokovania Rady ministrov pre dopravu, telekomunikácie a energetiku (TTE) v Bruseli.
Slovensko na zasadnutí zastupovala podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková.
Ministerka Saková zdôraznila, že cenovo dostupné energie musia byť v Európe prioritou. Verí, že nová Európska komisia sa k tejto úlohe postaví zodpovedne a spoločne budú hľadať praktické riešenia, nie iba ideologické deklarácie. Zároveň vyzdvihla význam jadrovej energetiky, bez ktorej nie je možné dosiahnuť klimatické ciele EÚ.
Téma podpory geotermálnej energetiky na európskej úrovni sa v Bruseli rozoberala len pár dní po tom, ako slovenská štátna spoločnosť MH Teplárenský holding získala financovanie viac ako 56 miliónov eur z európskych fondov na výstavbu jednej z najväčších geotermálnych teplární v regióne strednej Európy.
Pri Košiciach tak vznikne nový zdroj tepla, ktorý bude ekologickým teplom spod povrchu zeme zabezpečovať až štvrtinu tepla, ktoré dnes dodáva do mesta košická tepláreň.
Popri oficiálnom programe rokovania Rady ministrov ministerka Saková absolvovala aj sériu bilaterálnych rokovaní so svojimi rezortnými kolegami z Rakúska, Českej republiky a Poľska. Témou spoločných rokovaní boli predovšetkým aktuálne otázky v energetike v našom regióne.
Pred zasadnutím Rady ministrov pre dopravu, telekomunikácie a energetiku sa v Bruseli konalo aj zasadnutie Jadrovej aliancie, ktorá predstavuje zoskupenie európskych štátov podporujúcich jadrovú energetiku.
Všetky členské krajiny sa v spoločnom vyhlásení zhodli, že jadrová energetika a obnoviteľné zdroje energie nie sú súpermi a ich rozumným využitím dokážeme splniť náročné dekarbonizačné ciele, ktoré si EÚ stanovila.
Zároveň krajiny jasne deklarovali, že jednotlivé členské štáty majú mať právo si samostatne zvoliť svoj energetický mix, ktorý povedie ku klimaticky neutrálnej Európe.
"Som rada, že existuje silné zoskupenie štátov v EÚ, ktoré si uvedomujú výhody a význam jadrovej energetiky v Európe. Je to dôležité nielen pre Slovensko, ale aj pre budúcnosť Európskej únie,“ dodala ministerka Saková.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies