Juhokórejské úrady sa v utorok opäť pokúsili vykonať raziu v prezidentskej kancelárii s cieľom získať dôkazy v rámci vyšetrovania zákonnosti krátkodobého pokusu prezidenta Yoon Suk Yeola zaviesť stanné právo. Napätá situácia v krajine rastie, keďže neúspešné pokusy a obvinenia zneužitia moci vyvolávajú čoraz viac otázok.
Juhokórejský prezident Yoon Suk Yeol, niekoľko ministrov, vojenských veliteľov a policajných úradníkov čelí trestnému vyšetrovaniu kvôli pokusu zaviesť stanné právo 3. decembra. Prokuratúra, polícia a Úrad pre vyšetrovanie korupcie vysokopostavených úradníkov (CIO) začali vyšetrovanie obvinení zo vzbury a zneužitia moci.
Okrem prezidenta Yoona sú predmetom vyšetrovania aj bývalý minister obrany Kim Yong-hyun, bývalý minister vnútra Lee Sang-min a šéf armády Park An-su. Do prípadu sú zapojení aj vojenskí velitelia a vysokí policajní predstavitelia. Minulý týždeň podala opozičná Demokratická strana sťažnosť na prezidenta Han Duck-sooa, aby bol zahrnutý do vyšetrovania, pretože nezablokoval pokus o stanné právo.
Viac ako 10 vojenských a policajných úradníkov, vrátane šéfov polície, dostalo zákaz opustiť krajinu. Vyšetrovanie plánuje predvolať Yoona na výsluch po tom, ako nerešpektoval predvolanie.
Kto vedie vyšetrovanie? Tím zložení z približne 50 prokurátorov a vyšetrovateľov skúma prípad od roku 2016, keď vyšetroval korupčný škandál prezidentky Park Geun-hye. Taktiež sa do vyšetrovania zapojila národná policajná agentúra a CIO, po tom, čo sa objavili sťažnosti týkajúce sa policajných predstaviteľov.
Úradníkom hrozí obvinenie zo vzbury, zneužitia právomocí a marenia výkonu práv iných osôb. V prípade usvedčenia môžu čeliť trestu smrti alebo doživotnému väzeniu, v závislosti od závažnosti skutkov. Za zneužitie právomocí hrozí trest odňatia slobody na menej ako päť rokov alebo pokuta do 10 miliónov wonov. Južná Kórea naposledy vykonala rozsudok smrti v roku 2016, ale od roku 1997 nepopravila nikoho.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies