BRATISLAVA - Pri príležitosti historického zápisu kovačického insitného umenia slovenských krajanov zo srbskej Vojvodiny na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, slovenské Ministerstvo zahraničných vecí odhalilo symbolický obraz spájajúci oba národy.
Pri príležitosti historického zápisu kovačického insitného umenia slovenských krajanov zo srbskej Vojvodiny na Reprezentatívny zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, slovenské Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí slávnostne odhalilo reprezentatívny obraz symbolicky spájajúci Slovensko a Srbsko.
"Tento unikátny zápis má presah medzi dvomi národmi, spája nás o to viac, že slovensko-srbské dedičstvo spojené s kovačickým umením našej slovenskej autochtónnej menšiny, ktorá prišla na Dolnú zem pred 250 rokmi, je teraz dedičstvom všetkých na svete," vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár.
Spolu so srbským veľvyslancom na Slovensku Aleksandarom Nakičom predstavili výnimočné dielo jedného z kovačických umelcov.
Obraz s názvom Dobrý hlas sa ďaleko počuje, od Pavla Hajka, venoval slovenskému ministerstvu zahraničných vecí Pavel Babka, zakladateľ Galérie Babka Kovačica a dlhodobý propagátor insitného umenia.
Bol jedným z iniciátorov zápisu kovačického umenia do zoznamu UNESCO. Maľba sa stane súčasťou expozície Palugyayovho paláca na ministerstve diplomacie v Bratislave. Dominantou obrazu je kohút, ktorý je hlavnou črtou Hajkovej vyše 40-ročnej umeleckej tvorby.
"Bodaj by ten dobrý hlas bolo počuť do všetkých častí sveta a bol takou dobrou správou, aby sme s ním boli radšej svorní – bok po boku, ako boli proti sebe. Nech je odkazom, ktorý dnes pôjde zo Slovenska a zo Srbska, kde rovnako zrealizovali takýto počin za účasti nášho slovenského veľvyslanca Michala Pavúka. Takto sme spoločne oslávili akt zápisu naivného kovačického umenia slovenskej menšiny žijúcej v Srbsku do zoznamu UNESCO," vyhlásil minister Blanár.
Veľvyslanec Nakič doplnil, že Slovensko a Srbsko sú dva bratské štáty.
"Spája nás príbuzný jazyk i kultúra, ktorú sám dobre poznám zo života v Báčskom Petrovci. Máme skvelé vzájomné vzťahy, za mňa osobne dokonca najlepšie v Európe, a verím, že sa môžu zlepšiť, ak je to ešte vôbec možné," uzavrel veľvyslanec Nakič, ktorý na Slovensku pôsobí od februára 2024.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies