Vanuatu sa spamätáva z ničivého zemetrasenia, ktoré zasiahlo hlavné mesto Port Vila a zanechalo najmenej 14 mŕtvych. Záchranári prehľadávajú trosky zrútených budov a zosuvov pôdy, pričom stovky zranených bojujú o život v preplnenej nemocnici. Austrália a Nový Zéland vysielajú pomoc, no prerušené telekomunikácie a poškodené cesty komplikujú záchranné operácie.
Silné zemetrasenie na Vanuatu, ktoré zasiahlo tento tichomorský ostrovný štát, si vyžiadalo najmenej 14 obetí. Záchranári v súčasnosti intenzívne pátrajú po tých, ktorí katastrofu prežili. Zemetrasenie s magnitúdou 7,3, ktoré postihlo hlavné mesto Port Vila v utorok, spôsobilo kolaps budov, zosuvy pôdy a vážne poškodilo infraštruktúru elektrickej energie a telekomunikácií.
Katie Greenwoodová, ktorá vedie regionálnu kanceláriu Medzinárodnej federácie Červeného kríža a Červeného polmesiaca pre Áziu a Tichomorie, v stredu informovala, že úrady evidujú 14 potvrdených úmrtí a ďalších 200 zranených osôb bolo prijatých do hlavnej nemocnice v Port Vile.
Kanadský novinár Dan McGarry, ktorý na Vanuatu žije viac než dve desaťročia, poznamenal, že je pravdepodobné, že počet obetí bude stúpať. "Myslím si, že je rozumné očakávať nárast, a vláda predpokladá, že počet obetí, ak nie počet mŕtvych, sa zvýši," uviedol pre Al-Džazíru.
McGarry dodal, že záchranári pokračujú v hľadaní ľudí, ktorí by mohli byť uväznení pod ruinami. "Existuje obava, že niektorí mohli zostať uväznení pod masívnym zosuvom pôdy v blízkosti nášho medzinárodného prístavu. Doteraz bolo na tomto mieste potvrdených šesť obetí," povedal.
Austrália a Nový Zéland oznámili, že vysielajú zdravotnícke a záchranné tímy, ktoré začnú pomáhať od stredy. Austrálsky minister financií Jim Chalmers vyjadril solidaritu s obyvateľmi Vanuatu: "Austrália stojí pri obyvateľoch Vanuatu po včerajšom ničivom zemetrasení. Súcitíme s touto nádhernou krajinou, obzvlášť po stratách na životoch," povedal počas tlačovej konferencie. "Prvé správy hovoria o rozsiahlych škodách, a preto na žiadosť vlády Vanuatu vysielame okamžitú pomoc."
Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí odhadol, že dôsledky zemetrasenia zasiahli približne tretinu z celkového počtu 335 000 obyvateľov súostrovia. "Telekomunikačné spojenie je naďalej prerušené, čo ovplyvňuje rýchlosť prichádzajúcich informácií z odľahlých oblastí," uvádza správa OSN.
"Prístup na letiská a do prístavov je značne obmedzený kvôli poškodeným cestám. Najnaliehavejšie potreby zahŕňajú zdravotnícku pomoc, prístrešie, čistú vodu a obnovenie komunikačných prostriedkov." Austrálčan Michael Thompson, ktorý na Vanuatu podniká v oblasti dobrodružného turizmu na zipline, vo svojom príspevku na Facebooku uviedol, že sa zapojil do záchranných operácií.
Podľa neho sa podarilo v noci z trosiek zachrániť troch živých ľudí. "Je neuveriteľné, ako odvaha umožňuje ľuďom vstupovať do nebezpečných oblastí, aby mohli zachraňovať životy," napísal Thompson. Medzi budovami, ktoré utrpeli výrazné škody, je aj komplex s diplomatickými misiami Spojeného kráľovstva, Francúzska, Nového Zélandu a Spojených štátov.
Časť tohto objektu sa zrútila, pričom celé prvé poschodie bolo zrovnané so zemou. McGarry uviedol, že následky tejto katastrofy budú pociťovať prakticky všetci obyvatelia ostrovov, pretože ich komunita je veľmi prepojená. "Každý tu pozná každého, takže dopad na ľudí je oveľa silnejší, než by bol inde," skonštatoval.
Napriek stratám však McGarry zdôraznil, že obyvatelia Vanuatu majú bohaté skúsenosti s prírodnými katastrofami, ako sú cyklóny. "Nálada je prevažne pozitívna aj napriek tragédii. Ľudia sú pripravení spolupracovať a sú voči sebe trpezliví," dodal. "Duch spolupráce v spoločnosti Vanuatu zostáva veľmi silný."
Poloha Vanuatu v subdukčnej zóne, kde sa indoaustrálska tektonická doska pohybuje pod tichomorskou doskou, znamená, že zemetrasenia s magnitúdou vyššou ako 6 nie sú zriedkavé a budovy v krajine sú navrhnuté tak, aby odolali poškodeniu spôsobenému zemetrasením.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies