MONTREAL/KANADA – Premiér Justin Trudeau sa už niekoľko týždňov snaží upokojiť Kanaďanov a uistiť ich, že vláda zvláda súčasnú situáciu. Hrozba novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa o zavedení 25-percentných ciel na kanadské výrobky vyvolala znepokojenie medzi podnikateľmi aj politikmi.
Tí tlačia na Trudeaua, aby predstavil jasný plán reakcie. Situácia sa tento týždeň výrazne zmenila, keď kanadská ministerka financií Chrystia Freelandová rezignovala. Ako uviedla vo svojom rezignačnom liste, s premiérom sa nedohodla na najlepšom postupe.
„Nastupujúca administratíva USA presadzuje politiku agresívneho hospodárskeho nacionalizmu vrátane hrozby 25-percentných ciel. Túto hrozbu musíme brať mimoriadne vážne,“ napísala Freelandová. Zdôraznila potrebu zachovania fiškálnych rezerv na riešenie možnej obchodnej vojny a vyvarovania sa „nákladných politických trikov“, ktoré by mohli podkopať dôveru Kanaďanov.
Freelandovej odchod len posilnil výzvy, aby Trudeau odstúpil z čela Liberálnej strany pred budúcoročnými voľbami. „Nemôžeme tolerovať chaos a slabosť, keď čelíme hrozbe 25-percentných ciel,“ vyhlásil líder Konzervatívnej strany Pierre Poilievre.
Politické napätie pred voľbami
Kanada sa už pred Trumpovými vyhláseniami nachádzala v politicky zložitej situácii. S blížiacimi sa voľbami a rastúcimi problémami, ako sú kríza bývania či stúpajúce životné náklady, Trudeauova vláda čelí narastajúcej kritike. NDP v septembri ukončila svoju podporu Trudeauovej menšinovej vláde, čo zvýšilo riziko hlasovania o nedôvere.
Prieskumy ukazujú, že verejná podpora Liberálnej strany klesá. Podľa agentúry Leger by 42 % Kanaďanov volilo konzervatívcov, zatiaľ čo liberálov podporuje len 26 %.
Trumpova hrozba a reakcia
Trump nedávno oznámil, že uvalí 25-percentné clá na Kanadu a Mexiko, ak neobmedzia tok drog a migrácie cez hranice. Trudeau reagoval výzvou na jednotu a zdôraznil dôležitosť silných vzťahov s USA. Po nečakanej návšteve Trumpovho sídla Mar-a-Lago premiér vyhlásil, že jeho vláda zavádza prísnejšie opatrenia na hraniciach.
Odborníci však upozorňujú, že súčasné napätie komplikuje nárast pravicových politických síl v Kanade, ktoré Trumpova rétorika posilňuje. Poilievre, ktorý je pravdepodobným nástupcom Trudeaua, kritizuje liberálov za slabosť voči USA.
„Trump chce to najlepšie pre Ameriku. Ja chcem to najlepšie pre Kanadu,“ vyhlásil Poilievre.
Budúcnosť Trudeauovej vlády
Trudeau sa nachádza na pravdepodobne neistejšej politickej pôde ako kedykoľvek predtým a mnohí odborníci sa pýtajú, ako dlho môže zostať na čele po tom, čo vo Freelandovej stratil jedného z hlavných politických spojencov. "Táto epizóda nemôže neotriasť tými, ktorí sú Trudeauovi najvernejší. Nie som si istý, či prežije koniec roka 2024," napísal v pondelok na sociálnych sieťach Stewart Prest, profesor politológie na Univerzite Britskej Kolumbie.
Trudeau zatiaľ neoznámil, či plánuje viesť Liberálnu stranu do volieb. Rezignácia Freelandovej a pokles verejnej podpory však oslabujú jeho pozíciu. Odborníci sa zhodujú, že jeho politická budúcnosť je neistejšia než kedykoľvek predtým.
„Táto situácia môže znamenať definitívny koniec Trudeauovej éry,“ povedal politológ Prest.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies