Europol poskytol podporu orgánom činným v trestnom konaní v šiestich krajinách pri zlikvidovaní podzemných bankárov, ktorí sa podieľali na prevode a praní výnosov z rozsiahleho obchodu s drogami a ďalších závažných trestných činností. Tento zásah bol výsledkom dvoch rozsiahlych vyšetrovaní, operácií GORGON a WHITEWALL, ktoré zahŕňali úzku spoluprácu odborníkov Europolu na organizovanom zločine a finančných vyšetrovaniach.
V rámci operácie bolo zatknutých deväť podozrivých, zaistené dôkazy (dokumenty, mobilné telefóny), cennosti (zlato, luxusný tovar), 35 000 EUR v hotovosti a 25 miliónov EUR v kryptomenách. Akcie sa zúčastnili krajiny: Albánsko, Belgicko, Holandsko, Španielsko, USA.
Stopy na eurobankovkách
V roku 2021 pri domovej prehliadke v rámci vyšetrovania obchodu s kokaínom boli nájdené bankovky, na niektorých z nich boli ručne písané poznámky poskytujúce informácie o tých, ktorí organizovali a sprostredkovávali finančné transakcie súvisiace s obchodovaním s drogami. Španielska Guardia Civil predložila tieto informácie Europolu, ktorý ich porovnal s údajmi z vyšetrovaní EncroChat a Sky ECC.
Na základe tohto porovnania bol identifikovaný podozrivý, ktorý koordinoval podzemné bankové služby pre zločineckú sieť so sídlom v južnom Španielsku, ktorá bola prepojená s ďalšou sieťou operujúcou z Dubaja. Tento britský občan bol zatknutý 12. septembra 2022.
Ďalšími krokmi vyšetrovania bolo hlbšie analyzovanie údajov s cieľom identifikovať osoby, ktoré s podozrivým komunikovali. Tento postup pomohol zmapovať zločineckú sieť a objasniť úlohy jej členov. Dňa 4. novembra 2024 sa v Malage uskutočnil koordinovaný akčný deň, na ktorom sa podieľali belgické, bulharské, holandské a americké zložky presadzovania práva.
Toky peňazí „offline“ a „online“
Operácia WHITEWALL bola prvým trestným vyšetrovaním v rámci operačnej skupiny Europolu zameranej na podzemné bankovníctvo, pričom jej cieľom bolo narušiť a rozbiť siete ponúkajúce "zločin ako službu". Títo poskytovatelia kriminálnych služieb, prevažne riadení zo Spojených arabských emirátov, operujú po celej EÚ a aj mimo nej a slúžia tým, ktorí potrebujú zakryť pôvod nezákonných výnosov.
Jedným z hlavných zistení operácie bolo, že člen zločineckej siete so sídlom v Albánsku, na ktorú sa zamerala operácia GORGON, umožňoval prevody veľkých súm peňazí prostredníctvom kryptomien. Tento inovatívny spôsob prania peňazí bol využívaný nielen albánskymi zločineckými skupinami, ale aj ďalšími organizáciami a vysokoprofilovými cieľmi.
Europol ako centrum odborných znalostí
Odhalenie týchto sofistikovaných zločineckých skupín bolo možné vďaka odborným znalostiam Europolu v rôznych oblastiach vyšetrovanej trestnej činnosti. Operácie GORGON a WHITEWALL odkryli mnoho aspektov organizovaného zločinu, pričom podzemné bankovníctvo a pranie peňazí pôsobia ako samostatné trestné činy, ale tiež poskytujú služby pre osoby zapojené do obchodovania s drogami, nájomných vrážd alebo obchodovania so zbraňami.
Počas týchto dlhodobých vyšetrovaní, ktoré ešte nie sú uzavreté, Europol poskytol partnerom množstvo spravodajských a analytických správ a organizoval viacero operatívnych stretnutí v Holandsku, Španielsku a Albánsku. Počas akčných dní nasadil Europol odborníkov a analytikov, ktorí poskytovali cenné informácie o organizovanom zločine, finančných trestných činnostiach a vymáhaní majetku.
Odborníci na kryptomeny a kyberšpecialisti asistovali pri zásahoch priamo na mieste a poskytovali svoje digitálne forenzné schopnosti aj z centrály Europolu. Spolupráca s popredným poskytovateľom stablecoinov a ďalším významným globálnym poskytovateľom kryptomien sa ukázala ako kľúčová pri dosahovaní úspechov v rámci operácií. Ich integrácia do vyšetrovania a ich odhodlanie zastaviť nezákonné aktivity umožnili efektívnu realizáciu týchto komplexných opatrení.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies