Technologický gigant Apple sa ocitol pod paľbou obvinení po tom, ako Konžská demokratická republika (KDR) podala trestné oznámenia vo Francúzsku a Belgicku. KDR obvinila Apple z využívania konfliktných nerastov, ktoré sú spájané so zločinmi páchanými ozbrojenými skupinami v regióne bohatom na suroviny.
Podstata obvinení
Právnici zastupujúci konžskú vládu tvrdia, že spoločnosť Apple priamo či nepriamo využíva nerasty, ako sú cín, tantal a volfrám (známe ako minerály 3T), ktoré pochádzajú z konfliktom postihnutých oblastí východnej KDR. Tieto minerály sú údajne pašované a následne „prané“ cez globálne dodávateľské reťazce, aby sa dostali do elektronických zariadení, vrátane produktov Apple.
Podľa obvinení sa tak technologický gigant podieľa na financovaní milícií a teroristických skupín, ktoré kontrolujú tieto bane. Zároveň advokáti obviňujú spoločnosť z klamlivých obchodných praktík, ktorými mala údajne uisťovať spotrebiteľov o čistote svojich dodávateľských reťazcov.
Apple reaguje na obvinenia
Apple sa vo svojom vyhlásení dôrazne ohradilo proti týmto tvrdeniam. Spoločnosť uviedla, že už skôr upozornila svojich dodávateľov na potrebu zastaviť získavanie minerálov z konfliktných oblastí KDR a susednej Rwandy.
„Keďže konflikt v regióne sa začiatkom tohto roka vystupňoval, oznámili sme našim dodávateľom, že ich taviarne a rafinérie musia pozastaviť získavanie cínu, tantalu, volfrámu a zlata z KDR a Rwandy,“ uviedla spoločnosť.
Apple tiež zdôraznilo, že aktívne podporuje organizácie, ktoré pracujú na zlepšení situácie v postihnutých komunitách.
Kontext konfliktu
Východná časť KDR je jedným z najbohatších regiónov na nerastné suroviny na svete, no zároveň je miestom pretrvávajúcich konfliktov. Podľa OSN a organizácií na ochranu ľudských práv viac ako 100 ozbrojených skupín bojuje o kontrolu nad baňami, čo vedie k humanitárnej katastrofe. Milióny ľudí boli vyhnaných zo svojich domovov a sú vystavení extrémnemu násiliu, vrátane masového zabíjania a znásilňovania.
Experti OSN a vláda KDR upozornili, že minerály 3T sú často pašované do susednej Rwandy, odkiaľ sa dostávajú do globálnych dodávateľských reťazcov. Rwanda tieto obvinenia dlhodobo odmieta.
Precedens v právnych krokoch
Podanie trestných oznámení predstavuje významný precedens, keďže ide o prvý prípad, keď KDR podnikla právne kroky proti technologickej spoločnosti takéhoto rozsahu. Robert Amsterdam, americký právnik zapojený do prípadu, označil tento krok za „prvú salvu súdnych krokov“, ktoré môžu nasledovať.
Orgány vo Francúzsku a Belgicku teraz posúdia, či existujú dostatočné dôkazy na začatie oficiálneho vyšetrovania a prípadné vznesenie obvinení voči Apple.
Tento prípad otvára širšiu diskusiu o etických praktikách globálnych technologických gigantov a ich zodpovednosti za dodávateľské reťazce. Kým Apple obvinenia popiera, otázky o pôvode surovín využívaných v moderných technológiách ostávajú otvorené. Rozhodnutie francúzskych a belgických úradov môže ovplyvniť nielen osud tohto prípadu, ale aj prístup ďalších spoločností k riešeniu podobných problémov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies