Iránsky rial v stredu dosiahol historické minimum, keď jeho hodnota klesla na 777 000 rialov za americký dolár. Od prezidentských volieb v USA v novembri, v ktorých zvíťazil Donald Trump, stratil rial viac ako 10 % svojej hodnoty. Tento vývoj signalizuje nové výzvy pre Irán, ktorý čelí nielen sankciám, ale aj vojenským konfliktom na Blízkom východe.
Zásahy centrálnej banky
Iránska centrálna banka opakovane intervenovala na devízovom trhu, aby zmiernila oslabovanie meny. Guvernér centrálnej banky Mohammad Reza Farzin oznámil dodanie 220 miliónov dolárov na stabilizáciu kurzu a zvýšenie ponuky zahraničných mien. Napriek týmto krokom pokračuje pokles hodnoty rialu, čo odráža pretrvávajúce hospodárske a politické napätie.
Energetická kríza zhoršená zimou
Klesajúci kurz rialu sa zhoduje s prehlbujúcou sa energetickou krízou v krajine. V stredu Irán nariadil zatvorenie škôl, univerzít a vládnych úradov kvôli mrazom, snehu a znečisteniu ovzdušia. Napriek bohatým zásobám zemného plynu a ropy, nedostatok investícií a medzinárodné sankcie spôsobili výrazné problémy v iránskom energetickom sektore.
Dlhodobé dopady sankcií
Irán sa už roky potýka s dôsledkami sankcií súvisiacich s jeho jadrovým programom. Po jednostrannom odstúpení USA od jadrovej dohody v roku 2018 sa napätie medzi Washingtonom a Teheránom vystupňovalo. Súčasný iránsky prezident Masúd Pezeshkian získal mandát sľubom, že dosiahne zmiernenie sankcií, no jeho úloha zostáva zložitá.
Iránske ambície na Blízkom východe
Okrem ekonomických ťažkostí Irán pokračuje v aktívnej angažovanosti v regionálnych konfliktoch prostredníctvom podpory svojich spojencov, ako sú Hizballáh, Hamas a Hútiovia. Táto politika však zvyšuje tlak na už tak oslabené hospodárstvo krajiny.
Oslabujúca mena, zhoršujúce sa hospodárske podmienky a medzinárodná izolácia Iránu vytvárajú neľahkú situáciu, ktorej riešenie si vyžaduje strategické kroky na domácej aj zahraničnej úrovni.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies