Vo štvrtok sa v Bruseli stretne dvadsaťsedem lídrov Európskej únie na jednodňovom samite, ktorý sa zameria na kľúčové témy ako ruská invázia na Ukrajinu, politický prechod v Sýrii, protesty v Gruzínsku a možné reformy migračnej politiky. Hoci program obsahuje horúce témy, neočakáva sa, že by samit priniesol zásadné rozhodnutia.
Ukrajina v centre pozornosti
Samit sa začne diskusiou o Ukrajine, ktorá zostáva hlavnou prioritou Únie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj osobne vystúpi so žiadosťou o zvýšenie vojenskej podpory a zavedenie prísnejších sankcií voči Rusku. Zelenskyj odhaduje, že krajina potrebuje viac ako tucet protivzdušných obranných systémov na ochranu miest a infraštruktúry pred ruskými útokmi.
Sýria a migračná kríza
Dôležitou témou bude prechod moci v Sýrii po desaťročiach autoritárskej vlády Baššára al-Asada. EÚ prvýkrát nadviazala kontakt s povstaleckou silou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), ktorá sľubuje politickú transformáciu krajiny. Kľúčovou otázkou bude, či EÚ postupne zmierni sankcie, ak HTS preukáže konkrétne kroky k stabilite.
Migračná politika bude ďalšou dôležitou témou, aj keď sa neočakávajú zásadné rozhodnutia. Diskusie sa zamerajú na implementáciu tzv. „návratových centier“ v tretích krajinách, ktoré majú spracovávať žiadosti odmietnutých azylantov. Tento kontroverzný plán je však stále len v počiatočnej fáze.
Gruzínsko a vnútorné rozkoly
Samit sa bude venovať aj politickému napätiu v Gruzínsku, kde nastali vládne protesty po jednostrannom rozhodnutí premiéra pozastaviť proces integrácie do EÚ. Brutálny zásah voči demonštrantom a narastajúca politická represia spôsobila vlnu kritiky, no pokusy o uvalenie sankcií zablokovali niektoré členské štáty. Ako alternatívu Komisia navrhuje pozastavenie bezvízového styku pre gruzínskych diplomatov.
Návrat Donalda Trumpa a budúca neistota
Diskusia o budúcich vzťahoch s USA bude tým najabstraktnejším bodom programu. Návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu vyvoláva obavy, že jeho politika by mohla oslabiť transatlantické partnerstvo a prinútiť Európu prevziať väčšiu vojenskú zodpovednosť. Trumpova hrozba plošných ciel na zahraničný tovar by navyše mohla prehĺbiť ekonomické problémy bloku.
Hoci lídri uznávajú potrebu pripraviť sa na možné zmeny, vyhýbajú sa konkrétnym rozhodnutiam, ktoré by mohli vyvolať zbytočné riziká.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies