Japonský reťazec reštaurácií po sťažnosti na zranenia končí s poskytovaním služby „facka na tvár“. Za 500 jenov (niečo viac ako 3 eurá) mohli zákazníci prevádzky Izakaye spoločnosti Yotteba požiadať čašníčku o facku po jedle.
Japonský reťazec Izakaya zrušil svoju populárnu službu s odvolaním sa na obavy týkajúce sa značky a sťažnosť na zranenie, ktorá sa ukázala byť poslednou ranou pre túto službu.
Sieť reštaurácií Yotteba sa nachádza na viac ako desiatich miestach po celom Japonsku a ešte pred dvoma mesiacmi ponúkala návštevníkom na konci ich návštevy ostrú facku - známu ako binta - na tvár. Zámerom bolo vytriezvenie ľudí pred odchodom domov, uviedol reťazec.
Facku dávala čašníčka a stála len 500 jenov (niečo viac ako 3 eurá). Za ďalších 100 jenov (60 centov) si zákazník mohol vybrať zamestnanca, ktorý mu facku uštedrí.
Prevádzky Izakaya spoločnosti Yotteba, ktoré sú známe svojimi kuracími krídelkami a lacným pivom, prevádzkuje spoločnosť Project M so sídlom v Tokiu, ktorá v súvislosti so zrušením tejto služby vyjadrila vyhýbavo:
„V našich reštauráciách ju robíme už viac ako dva roky, ale nemysleli sme si, že je veľmi populárna,“ povedal marketingový pracovník spoločnosti. „Bol to skôr vtip a mysleli sme si, že zákazníci to už nemajú radi.“
„Okrem toho sa náš reťazec rozrastá a chceli sme zmeniť náš imidž,“ povedal pre This Week in Asia muž, ktorý si neželal byť menovaný.
Potvrdil však, že rozhodnutie o odstránení bolo prijaté pred dvoma mesiacmi po tom, ako sa jeden zákazník sťažoval, že utrpel zranenie po facke, ktorú dostal v Yottebe. Muž odmietol tento incident bližšie opísať a dodal, že je nepravdepodobné, že by reťazec obnovili fackovanie zákazníkov.
Yotteba nebola prvým reťazcom Izakaya v Japonsku, ktorá ponúkala takúto službu. Šačihoko-ja kedysi poskytovala niečo podobné, ale počas pandémie Covid-19 to zastavila a rozhodla sa to neobnoviť.
Predpokladá sa, že výraz binta pochádza z juhojaponskej Kagošimy a v miestnom dialekte znamená „hlava“.
Neskôr sa stal synonymom pre facku počas éry Meidži (1868 - 1912), keď boli policajti v celom Japonsku známi tým, že vykonávali spravodlivosť údermi po hlave.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies