Poľsko, Bulharsko, Chorvátsko a Rumunsko: Kľúčové krajiny pre rast exportu technológií v EÚ

NETKY.SK • 19 December 2024, 18:49 • 2 min
Poľsko, Bulharsko, Chorvátsko a Rumunsko: Kľúčové krajiny pre rast exportu technológií v EÚ

Poľsko, Bulharsko, Chorvátsko a Rumunsko patria medzi krajiny, ktoré majú potenciál rýchlo zvýšiť svoj vývoz čistých technológií. Tento trend by mohol značne pomôcť Európskej únii dosiahnuť jej ciele v oblasti klimatickej neutrality do roku 2050 a súčasne posilniť jej globálnu konkurencieschopnosť.

slovakia

left justify in out

Podľa najnovšej správy Svetovej banky o EÚ sa očakáva, že ak si krajiny strednej a východnej Európy (SVE) zachovajú svoj súčasný podiel na trhu, ich export čistých technológií by sa v najbližších rokoch mohol strojnásobiť. Takýto nárast by priniesol mnohé výhody, vrátane ekonomického rastu, nižšej energetickej závislosti a podstatných pokrokov v oblasti klimatických cieľov.

Čisté technológie ako hnacia sila

Technológie, ktoré tvoria jadro tohto exportu, zahŕňajú čerpadlá, solárne panely, batérie pre elektrické vozidlá, veterné turbíny a iné produkty. Realizácia cieľov Čistého nulového priemyslu (Net Zero Industry Act – NZIA) je kľúčová pre zabezpečenie tohto rastu. Hlavný cieľ NZIA je, aby domáca výroba v EÚ pokryla približne 40 % potrieb bloku v oblasti čistých technológií a 15 % globálneho dopytu do roku 2040.

Zároveň by tento rast mohol zlepšiť ekonomickú stabilitu v Poľsku, Bulharsku, Chorvátsku a Rumunsku, ktoré momentálne čelia vysokým spotrebiteľským cenám a rastúcej potravinovej neistote. Zvýšenie vývozu čistých technológií ponúka týmto krajinám šancu na rýchle oživenie a na podporu domáceho priemyslu.

Obrazok
Zdroj: bruegel.org

Sociálne a hospodárske úkazy

Ako upozorňuje Anna Akhalkatsi, riaditeľka Svetovej banky pre EÚ, „nízkopríjmové rodiny a pracovníci s nižšími kvalifikáciami sú často najviac zasiahnutí nerovnovážnym trhom práce. Preto je nevyhnutné zavádzanie cielených sociálnych politík na podporu tých, ktorí to najviac potrebujú.“ Zelený prechod pritom predstavuje šancu pre spravodlivé vytváranie pracovných miest a podporu ekonomiky.

Investície a koordinácia ako cesta k úspechu

Európska únia bude musieť posilniť svoje investície do výskumu, talentov a dodávateľských reťazcov. Kľúčová bude aj koordinácia medzi členskými štátmi, aby sa predišlo všetkej významnej konkurencii v rámci bloku.

Anna Akhalkatsi.
Anna Akhalkatsi.
Zdroj: energynomics.ro

Rok 2024: Šanca na mäkké pristátie?

Napriek rastúcim úrokovým sadzbám EÚ zaznamenáva pokles inflácie, ktorá sa približuje cieľu Európskej centrálnej banky (2 %). Zamestnanosť pomaly rastie a nominálne mzdy zvyšujú kúpnu silu spotrebiteľov. Avšak rozdiely medzi členskými štátmi a napätie v obchodných vzťahoch s USA a Čínou by mohli brzdiť hospodárske oživenie.

Podpora čistých technológií v Poľsku, Bulharsku, Chorvátsku a Rumunsku môže priniesť pozitívne zmeny nielen pre tieto krajiny, ale aj pre celú EÚ, čím by sa zabezpečila jej udržateľnosť a globálna konkurencieschopnosť.


Zdroj textu: euronews.com, worldbank.org, Foto: euronews.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies