Albánsky premiér Edi Rama oznámil, že TikTok bude od budúceho roka v krajine zakázaný. Obvinil túto platformu z rastúceho počtu prípadov násilia a šikany, ktoré sa podľa neho prejavujú najmä medzi mladými ľuďmi. Toto rozhodnutie albánskej vlády vyvolalo ostrú kritiku mnohých používateľov sociálnej siete.
„Nesúhlasíme, ja a moji rovesníci, pretože to nie TikTok prináša hádky medzi nami. TikTok je niečo, prostredníctvom čoho odhaľujeme svoj každodenný život a zabávame sa. To znamená, že ho využívame počas svojho voľného času. Nesúhlasíme s tým, pretože je to pre nás odňatie slobody,“ vyhlásil 18-ročný používateľ Samuel Sulmani. Podobný postoj zdieľali aj ďalší mladí ľudia.
„TikTok je pre nás aplikácia zábavy a zábavy,“ uviedla Laura Legisi. Dajana Marku dodala: „TikTok nemá vplyv na každodenný život. Nemá žiadnu súvislosť s udalosťami, ktoré sa stali.“ Rozhodnutie zablokovať TikTok prišlo po tragickej udalosti, keď tínedžer v polovici novembra zomrel po útoku nožom, ktorý údajne vyplynul zo sporu začatého na sociálnej sieti.
Albánske úrady na to reagovali zorganizovaním viac ako 1 300 stretnutí s učiteľmi a rodičmi, aby prediskutovali bezpečnosť detí. Rama počas svojho vystúpenia na stretnutí na radnici povedal: „TikTok bude úplne uzavretý pre všetkých. V Albánskej republike nebude žiadny TikTok.“ Dodal, že 90 % rodičov a učiteľov, s ktorými vláda konzultovala, toto rozhodnutie podporuje. Zákaz vstúpi do platnosti začiatkom budúceho roka, hoci presný dátum zatiaľ nebol uvedený.
Niektorí politici však zákaz ostro odsúdili. „Diktátorské rozhodnutie zatvoriť platformu sociálnych médií TikTok je závažným činom proti slobode prejavu a demokracii,“ vyhlásila Ina Župa, členka opozičnej Demokratickej strany. Tvrdí, že tento krok je motivovaný blížiacimi sa parlamentnými voľbami a označila ho za zneužitie moci.
TikTok reagoval na rozhodnutie albánskej vlády žiadosťou o „urýchlené objasnenie“ tragického incidentu. Spoločnosť uviedla, že nemá dôkazy o tom, že obeť alebo páchateľ mali účty na TikToku, a že videá spojené s touto udalosťou boli zverejnené na inej platforme.
Premiér Rama však odmietol, že by išlo o unáhlené rozhodnutie. „Rozhodnutie zablokovať TikTok nie je reakciou na jeden incident, ale výsledkom dôkladného posúdenia po konzultácii s rodičmi na školách po celej krajine,“ uviedol vo vyjadrení zverejnenom v albánčine aj angličtine na platforme X. „Buď TikTok ochráni albánske deti, alebo Albánsko ochráni svoje deti pred TikTokom,“ dodal.
Albánski výskumníci uvádzajú, že deti tvoria najväčšiu skupinu používateľov TikToku v krajine. Rodičia však vyjadrujú obavy po správach o deťoch nosiacich do školy zbrane alebo o prípadoch šikany inšpirovanej obsahom z tejto platformy. Podľa premiérovho úradu je Albánsko príliš malá krajina na to, aby mohlo od TikToku požadovať zmenu algoritmu. „Platforma podporuje reprodukciu nekonečného kruhu nenávisti, násilia a šikany,“ uvádza Ramov úrad.
Albánske úrady už zaviedli sériu opatrení na školách, vrátane zvýšenej policajnej prítomnosti, školiacich programov a spolupráce s rodičmi. Po ročnom zákaze budú úrady hodnotiť, ako spoločnosť a ďalšie krajiny na tento krok reagovali, a rozhodnú, či TikToku umožnia opätovnú činnosť.
Albánsko sa pridáva k ďalším krajinám, ktoré zaviedli obmedzenia prístupu detí na sociálne siete. Napríklad Francúzsko, Nemecko a Belgicko už prijali podobné opatrenia. Austrália v novembri zakázala sociálne siete všetkým mladým ľuďom mladším ako 16 rokov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies