BRATISLAVA - Popáleniny sú bežným zranením, ktoré môže vzniknúť z rôznych zdrojov. Vedúca Strediska odbornej prípravy Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Margita Vernarcová odporúča umiestniť popálené miesto pod vlažnú vodu a následne volať tiesňovú linku v prípade rozsiahlejších popálenín.
Popáleniny sú bolestivými zraneniami, ktoré môžu vzniknúť z rôznych zdrojov, ako horúci olej, priamy oheň, sviečka či plech na pečenie. Všetky druhy popálenín je potrebné okamžite umiestniť pod vlažnú vodu a sprchovať ich, aby sa zmiernila bolesť a predišlo sa ďalšiemu poškodeniu tkanív.
V prípade rozsiahlejších popálenín je nevyhnutné okamžite volať tiesňovú linku.
Margita Vernarcová, vedúca Strediska odbornej prípravy Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR, zdôrazňuje, že popálenú časť tela treba okamžite umiestniť pod jemne padajúcu sprchu a pokračovať v sprchovaní, kým bolesť neustúpi.
Popáleniny vždy spôsobujú bolesť, avšak menšie rozsahy môžeme zvládnuť aj doma. Opakované osprchovanie môže pomôcť zvládnuť akútnu 48-hodinovú fázu popáleniny.
Ak dieťa na seba vyleje horúcu tekutinu, ako kávu, polievku či olej, môže dôjsť k rozsiahlemu poškodeniu tváre, hrudníka aj stehien.
V takom prípade je nevyhnutné dieťa okamžite vziať do sprchy, spustiť na neho vlažnú vodu a následne volať tiesňovú linku 155, pretože ide o život ohrozujúci stav.
V prípade popálenín je vždy dôležité rýchlo a správne reagovať. Sprchovanie popálených miest vlažnou vodou je prvým krokom, ktorý môže zmierniť bolesť a zabrániť ďalšiemu poškodeniu.
Pri rozsiahlejších popáleninách je kľúčové okamžite volať záchranné služby. Správna a rýchla reakcia môže byť rozhodujúca pre minimalizovanie následkov a komplikácií spojených s popáleninami.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies