Od tradičných po moderné: Evolúcia novoročných osláv v Číne

NETKY.SK • 1 Január 2024, 13:07 • 2 min
Od tradičných po moderné: Evolúcia novoročných osláv v Číne

Nový rok 1. januára je v súčasnosti v Číne dôležitým dňom, aj keď v minulosti to tak nebolo. Čínsky nový rok sa zvyčajne oslavuje koncom januára až začiatkom februára, pričom dátum sa mení v závislosti od lunárneho kalendára, ktorý je iný ako náš gregoriánsky. Oslavy nášho Nového roka, teda 1. januára, sa však v posledných desaťročiach stali populárnejšími, najmä v mestách, ktoré sú pod vplyvom Západu. Tento deň je oficiálnym sviatkom, takže čínske deti nemusia ísť do školy a z voľna sa môže tešiť aj väčšina pracovníkov. Napriek tomu sú oslavy Nového roka v každom regióne trocha odlišné, čo pridáva na ich jedinečnosti a rozmanitosti.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Historický kontext a význam 1. januára v Číne

Pred príchodom západného kalendára bolo 1. januára v Číne len bežným dňom. Číňania oslavovali svoj nový rok podľa lunárneho kalendára, ktorý dnes poznáme ako Čínsky nový rok. S modernizáciou a globalizáciou v 20. storočí začali západné tradície, vrátane osláv 1. januára, ovplyvňovať aj Čínu. Tento proces transformácie bol urýchlený v roku 1949, keď bola vyhlásená Čínska ľudová republika a 1. januára sa stal oficiálnym štátnym sviatkom v rámci štandardizovaného gregoriánskeho kalendára. V tomto období prebiehali výrazné zmeny v spoločenskom a kultúrnom živote Číny, čo viedlo k postupnému prijímaniu nových zvykov a tradícií.

Zdroj: katherinelake z Pixabay

Moderné oslavy 1. januára vo veľkomestách


V mestských oblastiach, ako sú napríklad Peking, Šanghaj alebo Guangzhou, sa 1. januára oslavuje podobne ako v západných krajinách. Mnohí Číňania využívajú tento deň na stretnutia s priateľmi a rodinou, večierky a rôzne kultúrne podujatia. Veľké mestá sú plné svetelných dekorácií, komerčných kampaní a osláv, ktoré pripomínajú západné zvyky. Obchodné centrá, hotely a reštaurácie organizujú špeciálne akcie, ktoré často kombinujú tradičné čínske jedlá s moderným štýlom osláv. V niektorých čínskych mestách sa dokonca konajú ohňostroje či rôzne koncerty, ktoré prilákajú nejedného človeka. Tieto podujatia prispievajú k vytvoreniu dynamickej atmosféry plnej radosti a vzrušenia.

Obrazok
Zdroj: AI

Tradičné prvky v oslavách Nového roka

Aj keď Nový rok podľa gregoriánskeho kalendára nie je v Číne taký významný ako Čínsky nový rok, niektoré tradičné prvky sú prítomné aj 1. januára. Mnohí Číňania vykonávajú rôzne zvyky, ktoré im majú priniesť šťastie a prosperitu. Podobne ako pri Lunárnom novom roku, niektorí sa venujú upratovaniu, symbolizujúcemu odchod starého a vytvorenie cesty pre nové. Dôležitou súčasťou sú aj návštevy chrámov a modlitby za šťastie. Tieto rituály zdôrazňujú dôležitosť duchovného obrodenia a nových začiatkov v živote ľudí.

Obrazok
Zdroj: Markus Winkler z Pixabay

Vplyv globalizácie a Západu na oslavy

S rastúcim vplyvom Západu na čínsku kultúru sa 1. január stal príležitosťou na vyjadrenie moderného životného štýlu. Tento deň sa stále viac spája s globálnymi trendmi, ako sú novoročné večierky, výpredaje a rôzne komerčné podujatia. Mladšie generácie, ktoré sú otvorenejšie voči zahraničným kultúrnym zvyklostiam, čoraz viac oslavujú tento deň, a to podľa západného štýlu. Tento kultúrny mix obohacuje čínsku spoločnosť a prispieva k jej postupnému prispôsobovaniu k zápdným trendom.


Zdroj: Katarína Sládečková, Foto: AI

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Katarína Sládečková



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies