Od starovekých osláv v Babylone až po moderné ohňostroje po celom svete, oslavovanie príchodu nového roka prešlo dlhým a fascinujúcim vývojom. Objavte, ako sa menili tradície a zvyky spojené s týmto sviatkom v priebehu storočí a ako rôzne kultúry prispôsobili svoje oslavy.
Oslavovanie príchodu nového roka je jedným z najstarších a najrozšírenejších zvyklostí na celom svete. Avšak, táto tradícia sa v priebehu storočí menila a prispôsobovala rôznym kultúram, kalendárom a historickým okolnostiam.
Poďme sa pozrieť na to, ako sa oslavovanie nového roka vyvíjalo od staroveku až po súčasnosť.
Oslavovanie príchodu nového roka má svoje korene už v starovekom Babylóne, približne 2 000 rokov pred naším letopočtom. Babylončania oslavovali nový rok na jar počas festivalu Akitu, ktorý trval 11 dní.
Tento sviatok bol spojený s rovnodennosťou a začiatkom nového vegetačného cyklu.
V starovekom Ríme bol nový rok pôvodne oslavovaný 1. marca, až kým Julius Caesar v roku 46 pred naším letopočtom nezaviedol Juliánsky kalendár. Tento kalendár stanovil 1. január ako začiatok nového roka.
Oslavy boli plné bujarosti, hostín a obetí bohom. Tento dátum sa postupne stal bežným aj v iných častiach Európy.
V stredovekej Európe oslavovanie nového roka prechádzalo rôznymi zmenami. Katolícka cirkev sa pokúsila odstrániť pohanské praktiky a niektoré časti Európy presunuli oslavy nového roka na rôzne dni, ako napríklad 25. marec (Sviatok Zvestovania Panny Márie) alebo Veľkú noc.
Napriek tomu, 1. január sa nakoniec opäť stal všeobecne uznávaným dátumom pre nový rok.
V období renesancie a novoveku sa oslavy nového roka začali stabilizovať. V mnohých európskych krajinách sa stali neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho kalendára. V Anglicku a niektorých ďalších krajinách sa zvykli zapáliť vatry a organizovať verejné veselice.
Oslavy nového roka v modernej dobe zahŕňajú množstvo rôznych tradícií a zvykov. V New Yorku sa na Times Square každoročne koná veľkolepý ceremoniál spustením svetelnej gule, ktorý sledujú milióny ľudí po celom svete.
V Londýne sa organizujú ohňostroje pri rieky Temža a v Sydney sa koná jeden z najväčších ohňostrojových predstavení na svete
Na Slovensku sa oslavovanie nového roka spája s rôznymi miestnymi zvyklosťami. Tradične sa na Silvestra podáva šošovicová polievka, ktorá má zabezpečiť hojnosť a prosperitu v novom roku. O polnoci sa zvykne pripíjať šampanským a pozorovať ohňostroj.
História osláv nového roka je pestrá a rôznorodá, od starovekých civilizácií až po dnešnú globálnu kultúru. Každá éra a kultúra pridala do tejto tradície niečo vlastné, čo vytvorilo bohatú mozaiku zvykov, ktoré dnes oslavujeme.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies