BRATISLAVA - Zimná sezóna prináša riziko úrazov, ako sú zlomeniny nôh. Slovenský Červený kríž poskytuje cenné rady na správnu prvú pomoc pri zlomeninách, aby sa predišlo vážnym komplikáciám. Zistite, ako správne stabilizovať zlomenú končatinu a čo robiť pri otvorenej zlomenine.
V zimnej sezóne, najmä počas lyžovania a iných zimných športov, je zvýšené riziko úrazov, ako sú zlomeniny nôh. Slovenský Červený kríž (SČK) upozorňuje na správny postup pri poskytovaní prvej pomoci v prípade zlomeniny nohy, aby sa predišlo vážnym komplikáciám.
Pri zlomenine nohy je dôležité nepokúšať sa zlomeninu naprávať. Namiesto toho treba končatinu stabilizovať. Medzi bolestivú a zdravú nohu by sa mala vložiť bunda alebo iný mäkký predmet, ktorý pomôže nohy stabilizovať.
Na kĺboch je potrebné nohy zviazať a okamžite privolať pomoc. Znehybnením zlomeniny sa dá predísť vážnym komplikáciám.
V prípade otvorenej zlomeniny, kde je kosť viditeľná, by sa kosť nemala zatláčať späť. Je potrebné zastaviť vonkajšie krvácanie pomocou obväzov, ktoré sa umiestnia po stranách vyčnievajúcej kosti tak, aby ich priemer bol väčší ako samotná kosť. Ranu je nutné prekryť a nohu znehybniť.
SČK tiež zdôrazňuje dôležitosť dodržiavania protišokových opatrení. Je potrebné brániť stratám tepla, zraneného upokojiť a nedávať mu nič jesť ani piť. Smäd možno utíšiť ovlažením pier. Správne ošetrenie rany a stabilizovanie zlomeniny môže pomôcť zmierniť bolesť.
Pri takomto zranení je nutné bezodkladne volať horskú službu na telefónnom čísle 18300 alebo tiesňové linky 155 či 122.
Zásady správnej prvej pomoci môžu byť kľúčové v situáciách, keď ide o zdravie a život. Vždy je dôležité byť pripravený a vedieť, ako správne reagovať na úrazy, najmä v zimnom období.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies