Nový výskum naznačuje, že pitie kávy môže mať pozitívny vplyv na kognitívne zdravie, a to aj u ľudí s bežnými srdcovými problémami, ako je fibrilácia predsiení (AFib).
Nový výskum naznačuje, že pitie kávy môže mať pozitívny vplyv na kognitívne zdravie, a to aj u ľudí s bežnými srdcovými problémami, ako je fibrilácia predsiení (AFib). Tento objav je prekvapujúci, pretože doteraz sa predpokladalo, že kofeín môže zhoršovať srdcové problémy. Vedci však zistili, že pravidelná konzumácia kávy môže znížiť riziko demencie a zlepšiť kognitívne funkcie.
Štúdia publikovaná v Journal of the American Heart Association sledovala viac ako 2 400 ľudí s diagnózou fibrilácie predsiení (AFib). Účastníci boli sledovaní počas niekoľkých rokov a pravidelne podstupovali kognitívne testy, ktoré merali pamäť, pozornosť a rýchlosť spracovania informácií. Výsledky ukázali, že tí, ktorí pili päť alebo viac šálok kávy denne, mali lepšie výsledky v kognitívnych testoch a nižšie riziko demencie.
Vedci zistili, že konzumácia kávy môže mať ochranný účinok na mozog. Kofeín a ďalšie látky obsiahnuté v káve, ako sú polyfenoly a antioxidanty, môžu pomáhať znižovať zápal a zlepšovať prietok krvi do mozgu. Tieto účinky môžu prispieť k lepšiemu kognitívnemu výkonu a zníženiu rizika demencie.
Štúdia tiež zistila, že konzumácia kávy v dávkach až päť šálok denne bola spojená s lepším kognitívnym výkonom v závislosti od dávky. To znamená, že čím viac kávy účastníci pili, tým lepšie boli ich výsledky v kognitívnych testoch. Tento objav je prekvapujúci, pretože doteraz sa predpokladalo, že kofeín môže zhoršovať srdcové problémy, ako je fibrilácia predsiení.
Kofeín, hlavná zložka kávy, má stimulačné účinky na centrálny nervový systém a môže zvyšovať bdelosť a koncentráciu. Avšak, kofeín môže tiež zvyšovať krvný tlak a srdcovú frekvenciu, čo môže byť problematické pre ľudí s určitými srdcovými ochoreniami. Napriek tomu, výskum ukazuje, že mierna konzumácia kávy (1-3 šálky denne) môže byť bezpečná a dokonca prospešná pre srdcové zdravie.
Káva obsahuje množstvo bioaktívnych látok, ako sú polyfenoly a antioxidanty, ktoré môžu mať protizápalové a ochranné účinky na srdce a mozog. Tieto látky môžu pomáhať znižovať zápal a zlepšovať prietok krvi, čo môže prispieť k lepšiemu kognitívnemu výkonu a zníženiu rizika demencie. Avšak, ľudia s vysokým krvným tlakom alebo inými srdcovými problémami by mali byť opatrní a konzultovať konzumáciu kávy so svojím lekárom.
Kofeín je hlavnou psychoaktívnou zložkou kávy a je známy svojimi stimulačnými účinkami na centrálny nervový systém. Kofeín blokuje adenozínové receptory v mozgu, čo vedie k zvýšeniu bdelosti a zlepšeniu koncentrácie. Tento mechanizmus tiež zvyšuje uvoľňovanie neurotransmiterov, ako sú dopamín a norepinefrín, ktoré môžu zlepšiť náladu a kognitívne funkcie.
Káva obsahuje množstvo polyfenolov a antioxidantov, ktoré môžu mať protizápalové a neuroprotektívne účinky. Tieto látky môžu pomáhať znižovať zápal v mozgu a chrániť mozgové bunky pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom. Polyfenoly môžu tiež podporovať neuroplasticitu, čo je schopnosť mozgu prispôsobiť sa a vytvárať nové spojenia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies