Silné zemetrasenie otriaslo hornatou oblasťou na západe Číny, pričom najmenej 53 ľudí prišlo o život. Zemetrasenie taktiež zranilo najmenej 38 osôb. Otrasy bolo možné pocítiť aj v Nepále a Indii.
Podľa informácií Americkej geologickej služby USGS dosiahlo zemetrasenie magnitúdu 7,1 a jeho stred sa nachádzal v oblasti Tibetu v hĺbke približne 10
kilometrov. Epicentrum bolo lokalizované asi 380 kilometrov od tibetského
hlavého mesta Lhasa. Oblasť, kde k zemetraseniu došlo, sa nachádza na styku
indickej a eurázijskej zemskej dosky, čo je geologicky veľmi aktívna a
nebezpečná zóna.
Priemerná nadmorská výška v oblasti epicentra je približne 4 200 metrov. V okruhu niekoľkých kilometrov od epicentra sa nachádza niekoľko obcí, avšak rozsah škôd zatiaľ nie je plne známy.
Zemetrasenie bolo pocítené aj v nepálskom hlavnom meste Káthmandu. Niektorých obyvateľov tamojšie otrasy prebudili, no mesto neutrpelo väčšie
škody. O stave v odľahlých horských oblastiach na nepálskej strane hranice
zatiaľ nie sú dostupné žiadne informácie.
Podľa USGS postihlo za posledné storočie túto oblasť viac ako 10 zemetrasení s magnitúdou najmenej 6. Oblasť Himalájí patrí medzi geologicky najaktívnejšie na svete, čo spôsobuje pravidelné zemetrasenia, ktoré môžu meniť dokonca aj výšku niektorých z najvyšších vrcholov sveta.
Miestne zložky pre pomoc pri katastrofách aktuálne koordinujú záchranárske práce a pokúšajú sa poskytnúť pomoc postihnutým obciam. Vzhľadom na geografickú odľahlosť a vysokohorské podmienky je však pomoc komplikovaná.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies