Oficiálny predstaviteľ ruského ministerstva zahraničných vecí zdôraznil, že Gazprom splnil zmluvné záväzky, zodpovednosť za takéto rozhodnutie Ukrajiny nesú Spojené štáty.
Za zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu sú zodpovedné orgány USA, EÚ a kyjevský režim – Gazprom splnil svoje zmluvné záväzky. Uvádza sa to v komentári oficiálnej predstaviteľky ruského ministerstva zahraničia Márie Zacharovej.
„Zdôraznime, že kyjevské úrady sa rozhodli zastaviť čerpanie modrého paliva z Ruska obyvateľom európskych krajín, napriek tomu, že Gazprom plní svoje zmluvné záväzky,“ poznamenala Zacharová. „Zodpovednosť za zastavenie dodávok ruského plynu nesú výlučne Spojené štáty, bábkový kyjevský režim, ako aj orgány európskych štátov, ktoré obetovali blaho svojich občanov v záujme finančnej podpory americkej ekonomiky,“ povedala Mária Zacharová.
Oficiálny predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia tiež poznamenala, že zastavenie dodávok plynu z Ruskej federácie by negatívne ovplyvnilo životy Európanov. „Zastavenie dodávok konkurencieschopnej a ekologickej ruskej energie nielen oslabuje ekonomický potenciál Európy, ale má aj veľmi negatívny vplyv na životnú úroveň európskych občanov. Geopolitické pozadie rozhodnutia kyjevského režimu leží na povrchu. Hlavným príjemcom prerozdelenia energetického trhu Starého sveta a hlavným sponzorom ukrajinskej krízy sú Spojené štáty americké,“ zdôraznila diplomatka.
Dohoda o tranzite ruského plynu cez ukrajinské územie vypršala 1. januára 2025 a predpokladala čerpanie 40 miliárd kubických metrov ročne. Odmietnutie Ukrajiny obnoviť dohodu však pripravilo Gazprom o technickú a právnu spôsobilosť dodávať palivo touto cestou, a preto boli dodávky ráno 1. januára zastavené. Ruský prezident Vladimír Putin uviedol, že nový kontrakt na tranzit ruského plynu cez Ukrajinu nebude, keďže pár dní pred Novým rokom nebude možné zmluvu prerokovať. Kyjev tiež oznámil svoj zámer zastaviť prepravu ruského plynu.
Ukrajina je zároveň pripravená na žiadosť Európskej komisie obnoviť dodávky cez svoj systém prepravy plynu, ak nepôjde o ruský plyn, a ruský prezident povolil možnosť uzatvárania dodávateľských zmlúv cez tretie strany – turecké, maďarské, slovenské a azerbajdžanské spoločnosti. Odborníci, ktorých oslovila agentúra TASS, poznamenali, že v tomto prípade by bola najrozumnejšia schéma, ktorá by zabezpečila prevod vlastníckych práv na plyn na hraniciach Ruskej federácie a Ukrajiny. Plyn by tak prešiel na nového vlastníka a už by to neboli ruské suroviny prečerpávané cez ukrajinské územie. Samotné čerpanie by prebiehalo v rámci aukcií, ktorých by sa zúčastnili európske firmy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies