Čínske nemocnice objavili svoju príležitosť na rozrastajúcom sa trhu so zdravými nápojmi. Predpisujú bylinné recepty, ktoré pomáhajú riešiť drobné zdravotné problémy – od upokojenia nervov a zlepšenia spánku až po podporu zdravia vlasov.
Guo Xiaofan, 26 ročný obyvateľ Kunmingu v provincí Yunnan kontaktoval online konzultačnú platformu nemocnice tradičnej čínskej medicíny po tom, čo dlhšiu dobu bojoval s nespavosťou. Tá mu miesto medicíne predpísala bylinný čaj. Po tom, čo Guo tieto biliny sušila varila a napokon skonzumovala zistila, že ide o skvelú alternatívu, ktorá jej pomáha. Ako sa sama vyjadrila: "Prvý dúšok chutil trochu zvláštne, ale keď som pokračovala v pití, chutilo to celkom dobre."
Tieto bylinné čaje vychádzajú z tradičnej čínskej medicínskej receptúry. Konkrétne tento čaj sa využíval na zmiernenie nespavosti, pričom obsahuje zložky ako dusené jadro jujuby, sušenú ľaliu, poriu a kôru albízie.
Nemocnica tradičnej čínskej medicíny v Yunnane nedávno predstavila päť bylinných receptúr určených na pitie. Už v prvý deň ich uvedenia na trh, pričom sa predalo neuveriteľných 10 000 dávok.
Podľa Wan Xixiho, zástupcu riaditeľa oddelenia lekárskej správy nemocnice, boli tieto receptúry vytvorené na základe poznatkov od uznávaných odborníkov na tradičnú čínsku medicínu.
Každá dávka bylín je samostatne balená, pričom jeho príprava je jednoduchá a dá sa vykonať priamo doma. Recepty sú jednoduché a človek k tomu nepotrebuje žiadne extra prostriedky. Wan zároveň upozornil: "Tieto vrecúška so sušenými bylinkami nie je možné kúpiť na trhu. Aby ich získali, jednotlivci sa musia poradiť s lekárom o predpise, pretože sú prispôsobené špecifickej diferenciácii syndrómu."
Dôvodom vzniku týchto čajov bol neustále sa vzrastajúci počet mladých pacientov, ktoré sa snažia nájsť alternatívu k chemickým liekom. Túto alternatívu v podobe prírodného liečiva im môžu zabezpečiť práve tieto bylinné čaje.
Podľa prieskumu spotrebiteľského správania v čínskom priemysle bylinných čajových nápojov, ktorý začiatkom roka uskutočnila spoločnosť iiMedia Research, záujem o bylinné nápoje je stále väčší. Čoraz viac spotrebiteľov je ochotných pristúpiť k tejto alternatívnej medicíne, vyskúšať ich a taktiež si ich zakúpiť. Bylinkové nápoje na predpis ponúkajú nielen zdravotné benefity, ale sú často cenovo výhodnejšie ako bežné čajové nápoje, čo prispieva k ich rastúcemu podielu na trhu.
Podľa údajov iiMedia Research dosiahol čínsky trh s bylinnými nápojmi v roku 2023 hodnotu 41,16 miliárd juanov (približne 5,43 miliardy eur) a očakáva sa, že do roku 2028 prekročí hranicu 100 miliárd juanov (13,2 miliardy eur).
Pán Huang, zamestnanec z kancelárskeho prostredia v meste Hangzhou, hlavnom meste provincie Zhejiang, si nedávno zakúpil niekoľko druhov bylinných nápojov prostredníctvom online platformy čínskej nemonice. „Objednal som si päť dávok z každého druhu. Vďaka zdravotnému poisteniu ma celkový účet vyšiel na menej ako 100 juanov (približne 13,50€), čo považujem za veľmi prijateľné. Po ich vypití som pocítil výrazné pozitívne účinky.“
Čínske nemocnice, najmä tie zamerané na tradičnú čínsku medicínu, čoraz viac propagujú svoje špeciálne receptúry na bylinné čaje, ktoré často prispôsobujú sezónnym potrebám. V lete sú obľúbené recepty na údený slivkový čaj, ktorý pomáha zmierniť horúčavy, zatiaľ čo v zime sú vyhľadávané čaje na odkašliavanie a upokojenie hrdla. Záujem o tieto čaje zaznamenali nie len v nemocniciach, ale aj v lekárňach.
Treba si však uvedomiť, že sú tieto prípravky stále považované za lieky na prepis.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies